Boyun Düzleşmesi
Yoğun İş Temposu Boynunuzu ve Belinizi Vurabilir

Yoğun İş Temposu Boynunuzu ve Belinizi Vurabilir

Boyun ve bel ağrılarının bir diğer önemli sebebi arasında yoğun iş hayatı yer alıyor.
0.0 (0 oy)

İnsanların büyük bir çoğunluğunun belirli dönemlerde bel ve boyun ağrıları yaşadığını söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şahap Demirboğan, ağrıların genellikle 1 hafta içerisinde geçtiğini ancak birtakım kişilerde bu ağrıların kronik hale geldiğini belirtti.

Boyun ve bel ağrıları meydana geldiği zaman kişilerin isteksiz olmaları, mutsuz tavırlarının ortaya çıkması, yorgunluk ve stresli bir yaşam gibi belirtilere sahip oldukları da söyleniyor. Demirboğan, “İltihabı olanlar ve mekanik olanlar olarak bu durumu ikiye ayırmalıyız. İltihap olan rahatsızlıklar mikroplu ve romatizmal olarak ayrılırlar. Bel ve boyun ağrıları tedavilere karşı 6 hafta kadar sürmeye devam ediyor ise durumun kronik olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Boyun ve Bel Ağrılarına Yol Açan Hastalıklar

Duruş bozuklukları boyun ve bel ağrılarına yol açabiliyor. Yanlış duruş şekli alışkanlık haline getirildiyse zaman içerisinde kas spazmı ve beraberinde boyun ve bel ağrısı meydana gelebilir.

Omurga eğriliği yani skolyoz, omurganın sırt ve bel bölgesinde ortaya çıkan üç boyutlu bir eğriliktir. Sağlıklı omurlar arkadan baktığınız zaman düz bir hat şeklinde iner. Skolyoz omurlarda ise sağa ve sola doğru bir eğim söz konusudur. Skolyoz, şiddetli boyun ve bel ağrılarına yol açabilen bir rahatsızlıktır.