Boyun Düzleşmesi
Uzun Süre Oturarak Çalışmanın Zararları Neler?

Uzun Süre Oturarak Çalışmanın Zararları Neler?

Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, fıtık rahatsızlıklarına sebep olan davranışlar hakkında açıklama yaptı.
0.0 (0 oy)

Kas yapınızın zayıf olduğu düşünüyorsanız ve kilonuz olması gerekenden biraz daha fazla ise masa başında çalışmak sizin için biraz tehlikeli olabilir. Tüm gün masa başında hareketsiz bir şekilde kalmak, düzenli spor yapmıyor olmak ve sigara tüketmek fıtık hastalıklarına yakalanma riskinizi %75 oranlarına kadar çıkartabiliyor.

Omurga rahatsızlıklarında ilk belirti genellikle ağrı olur. Ağrılarınızın 6 aydan uzun bir süredir meydana geliyor ise uzman bir doktora gözükmenizde yarar var. Bu ağrı ilerleyen dönemlerde kolunuzun tamamına ve oradan ayaklarınıza doğru inmeye başlayabileceği için son derece tehlikeli olabilir.

Ameliyat ile Tedavi Gerekebilir

Uzun süre hareketsiz bir şekilde oturmak ve omurga ağrılarının başlamış olması böbrekleriniz, safra kesesi, mide ve hatta kalp gibi organlarınızda da sorunlara yol açar. Kas ve eklemlerin zorlanıyor olması incinme gibi problemler de ortaya çıkabilir. Uzun süre geçmeyen ağrılarda doğru muayene ve radyolojik inceleme sayesinde %99 oranında tanı konulabilmektedir.

Çalışma hayatınız ile özel hayatınız arasına keskin bir çizgi koymuyorsanız rahatsızlığınız sürekli olarak ilerleyecektir. Son aşamada ise ameliyat ile tedavi edilmek zorunda kalabilirsiniz. Hayatınıza dikkat etmenize rağmen geçmeyen şikayetleriniz mevcut ise yine gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra ameliyat tedavisi sizin için uygun görülebilir. Ameliyatlar 2 cm’lik cerrahi kesi ile yumuşak dokuların arasına girilerek kolay bir şekilde yapılabilmektedir.