Boyun Düzleşmesi
Uzmanlardan Halı ve Yün Yıkayan Kadınlara Uyarı!

Uzmanlardan Halı ve Yün Yıkayan Kadınlara Uyarı!

Uzmanlar, boyun ve bel fıtığı gibi hastalık şikayeti ile kendilerine başvuran kişileri halı ve yün yıkama konusunda da uyardılar.
2.0 (1 oy)

Sokak çeşmeler, dereler veya özel balkonlarda halı ya da yün yıkayan kadınların bel ve boyun fıtığı şikayetleri ile hastaneleri sık sık ziyaret ettiği uzmanlar tarafından belirtildi. Uzmanlar hastaneye başvuran kadınları uyardıklarını söyleyerek bazı konularda dikkatli olunması gerektiğini belirttiler.

Kadınların eğildikten sonra ortalama olarak 20 kiloluk bir halıyı kaldırmasının bel ve boyun fıtığı ile birlikte burkulmalara da yol açabileceğini söyleyen uzmanlar bu riskin halıyı evden dışarıya yıkamak için çıkartırken başladığını söylediler.

Yıkama ve kurulama sırasında da bel ve boyun rahatsızlıklarının meydana gelebileceğini söyleyen uzman doktorlar özellikle ülkemizin Doğu bölgesinde bu tür durumların çok sık yaşandığına dikkat çektiler.

Burkulma Problemleri de Yaşanıyor

Uzmanlar, “Kadınlar vücutlarına aşırı baskı yaptıkları zaman halı toplama ve yıkama esnasında bel ve boyun fıtığı riski başlarken, aynı zamanda burkulma problemleri de ortaya çıkıyor.” dedi.

Diz bölgesinin uzun süre çökük halde durması ve bükülmesinin ise menüsküs ve kireçlenme gibi rahatsızlıklara yol açabileceğini söyleyen uzmanlar omuz ve el bileklerinin de riskli durumda olduğunu vurguluyorlar.

Ev hanımlarının halı ve yün gibi eşyalarını yıkarken son derece dikkatli olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu işlemleri çok sık yapmamalarını ve yaparken son derece dikkat etmeleri gerektiklerini de söylediler.