Boyun Düzleşmesi
Telefonlar Boyun Düzleşmesini Tetikliyor

Telefonlar Boyun Düzleşmesini Tetikliyor

Akıllı telefonların boyun fıtığı riskini arttırdığı ve alınması gereken önlemler olduğu uzmanlar tarafından belirtildi.
5.0 (1 oy)

Denizli Devlet Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özgür Doğan, uzun süre telefonla ilgilenmenin boyun düzleşmesini tetiklediğini söyledi.

Hızla ilerleyen teknoloji ve telefon kullanımının artması ile birlikte boynun öne eğiliminin fazlalığına dikkat dikkat çeken Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özgür Doğan, bu durumun boyun düzleşmesi ve fıtıkların görülme oranını da arttırdığını belirtti.

Op. Dr. Doğan, "Toplumun yüzde 70’inde şu an kullanılmakta olan akıllı telefonlar nedeniyle de öne eğilmeler arttı. Kısacası maalesef teknoloji boynumuzu öne doğru eğdi ve bu bizim boynumuzda düzleşmeye neden oldu" şeklinde konuştu.

"Boyun Düzleşmesi Fıtığa Dönüşmeden Erken Teşhis Önemlidir"

Boyun düzleşmesini fark etmek için en belirgin özelliklerin kronik ağrılar ve boyun harekelerinde zorluklar olduğunu belirten Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özgün Doğan, "Boyun düzleşmesi Beyin Cerrahisi Polikliniğine boyun ağrısı şikayetiyle gelen hastaların yüzde 70’inde saptanan bir olgu. Bu yüzde 70 hastanın bazılarında boyun düzleşmesi ilerleyerek boyun fıtığına dönüşmüş olabilmektedir. Hatta bu fıtıklar sinire baskı yapmaktadır. Sinire baskı yapmaya başladığından itibaren hastalar kollarda uyuşma, güçsüzlük gibi şikayetler ile polikliniğimize gelmekteler. Boyun düzleşmesi bizim için çok önemli bir fırsat. Çünkü boyun düzleşmesi safhasında yakalanan hastalar bu rahatsızlık ilerleyip boyun fıtığı durumuna dönüşmeden yapacakları fizik tedavi egzersizleri ile kullanacakları ağrı kesici ve kas gevşeticileri ile toparlayabileceklerdir. Daha fıtık başlamadan erken tanıları sayesinde kurtulabileceklerdir" dedi.