Boyun Düzleşmesi
Stres Boyun Fıtığı Yapar mı?

Stres Boyun Fıtığı Yapar mı?

Stresli bir yaşam tarzı ve beraberinde gelen uykusuzluğun boyun fıtığı riskini tetiklediği ortaya çıktı.
0.0 (0 oy)

Belirsizlikten dolayı ortaya çıkan stres sürekli olarak insan zihnini meşgul eder. Vücudun yükünü taşımak ile görevli olan kasların gevşeyebilmesi için ise uyku ve uyku için ise mutlaka bir huzur gereklidir. Huzursuz olduğunuz dönemlerde kalitesiz bir uyku uyuyarak, kaslarınızın dinlenememesine yol açarsınız. Uykusuzluk ile birlikte kas ağrıları ve tahammülsüzlük gibi durumlar ortaya çıkar. Bu durumların sonucunda ise zamanla kaslarda fıtık oluşmaya başlar.

Bütün gün vücudunuzun ağırlığını taşıyan kaslarınızın gün sonunda iyi bir şekilde dinlendirilmesi gereklidir. Huzur içerisinde bir ukuya yattığınız zaman kaslarınız dinlenmeye başlar. Zihninizi rahatlatmadığınız sürece ise kaslarınız gevşemez ve uyku kaliteniz düşük olur. Uykunuzdan ertesi gün uyandığınız zaman kaslara tekrar yün biner ve dinlenmeyen kaslar güne yorgun başlamanıza yol açar.

Kalitesiz Uyku Boyun Fıtığına Dönebilir

Bu durumu bir alışkanlık haline getirdiğiniz zaman dinlenmeyen kaslarınız vücudunuzun ağırlığını yorgun olduğu için taşıyamamaya başlar. Bu durum neticesinde kısa bir süre sonra boyun fıtığı rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Kasların etrafında yer alan iskelet iyi bir şekilde tutulamadığı zaman sorunlar omurga bölgesinde ortaya çıkmaya başlar.

Dik duran omurga dinlenemediği için yorgun düşer ve kemik yapısı üzerinde ufak tefek defarmasyonların yaşanmasına yol açar. Kaslar tutulmadıkları için kemiklerin arasındaki kıkırdak dokular yerinden oynayarak sinire baskı yapmaya başlayınca ise bel ve boyun fıtığı rahatsızlığı riskleri başlar.