Boyun Düzleşmesi
Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Spor yaparken sağlığınızdan olmamanız için bazı ufak tefek noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.
0.0 (0 oy)

Her yaştan insanın sağlığına olumlu bir etki sağlayabilen spor egzersizleri doğru uygulanmadığı zaman tam tersi bir etkiye yol açarak sağlığınıza zarar verebiliyor. Peki spor yaparken hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor?

Boyun fıtığı tedavisi olduysanız veya ameliyat geçirdiyseniz kollarınız için ağırlık egzersizi uygulamaktan uzak durmalısınız. Baş destekli, yatar pozisyonda ve kas yapınıza uygun olan düşük ağırlıklar ile çalışmayı da deneyebilirsiniz. Ayrıca dinlenme süreleriniz sürekli olarak uzun tutulmalıdır.

Bel Fıtığı Tedavisi Olanlar Dikkat

Bel fıtığı tedavisi gördüyseniz tam veya yarım mekik gibi hareketlerden uzak durmalısınız. Yürüyüş yapmayı seviyorsanız, bisiklete biniyorsanız bu tür egzersizlerin izometrik karın kasları için yeterli olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Diz kapağınızda ve eklemlerinizde sorunlar yaşıyorsanız bisiklet sürmek, çömelme hareketleri ve ani hareketlerden uzak durmanız gerekiyor. Ayağınıza aşırı yük bindirebilecek hareketler de sizler için sakıncalı olabilir.

Ayaklarınızda ağrı yaşıyorsanız ve topuk tendon rahatsızlığı (topuk dikeni) yaşıyorsanız sert zeminlerden ve aşırı ince tabanlı ayakkabılardan spor yaptığınız esnada uzak durmanız gerekmektedir. Bu tür alanlarda egzersiz yapmanız, koşmanız veya yürümeniz sakıncalı olabilir.