Boyun Düzleşmesi
Sırt Neden Ağrır?

Sırt Neden Ağrır?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor, sırt ağrılarının ortaya çıkış sebeplerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.
0.0 (0 oy)

Sırt ağrıları günümüzde her beş kişiden bir tanesinin yaşadığı ağrılardır. Sırt ağrısı gündelik hayatınızdaki aktivitelerinizi yapmanızı engelleyen oldukça ciddi bir ağrıdır. Bu ağrıların sebebi omurga bölgesinde yer alan kasların gerilime uğramasıdır. Omurgadaki iki yanda yer alan kasların gerilmesi ise genelde stres kaynaklı olur.

Gerilme meydana geldiği zaman C harfi benzerinde olan boyun omurgası düzleşmeye başlar. Düzleşmeye başlayan omurga ise omuz bölgesine gitmekte olan sinirlerin çıkacakları alanı daraltmaya başlar. Bu durum sinirlerin büyük bir baskı altında kalmasına yol açar. Baskılar zaman içerisinde kişide ağrı yapar.

Tedavisi Mümkün mü?

Sırt ağrılarından kurtulabilmeniz için ilk önce ağrının nereden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Ayrıca akciğer rahatsızlıklarının ve mide rahatsızlıklarının da ağrıya yol açabileceği unutulmamalıdır. Teşhis yapılabilmesi için fiziki muayene, MR, BT ve grafi incelemeleri yapılması gerekebilir.

EMG yöntemi de doğru teşhisin koyulabilmesi için etkili bir yöntemdir. Tedavi sürecinde minik iğneler kullanılarak fibrozitler tespit edilebilir ve mesoterapi tedavisi uygulanabilir. Hangi tedavi yöntemi uygulanıyor olursa olsun, ilk iş öncelikli olarak stresin ortadan kaldırılmasıdır. Hastaların yaşantısında yer alan ve strese yol açan tüm durumlar ortadan kaldırılmalıdır.