Boyun Düzleşmesi
Sırt Ağrılarını Artıran Sebepler Nelerdir?

Sırt Ağrılarını Artıran Sebepler Nelerdir?

Tarsus Özel Ortadoğu Cerrahi Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Orçun Tehneldere, havaların soğuması ile birlikte artan boyun ve sırt ağrıları hakkında uyarılarda bulundu.
0.0 (0 oy)

Tarsus Özel Ortadoğu Cerrahi Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Orçun Tehneldere, sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte havaların soğuduğunu ve yağmur ile birlikte sırt ağrılarının da ortaya çıkabileceğini belirtti. Nemli bir yerde yaşayanların sıcak iklimli yerlerde yaşayanlara göre riskli grupta yer aldığını söyleyen Orçun Tehneldere, hava durumundaki ani değişikliklerin eklemlerde geçici süreli hassaslık sorununun ortaya çıkabileceğini söyledi.

Soğuk ve Yağışlı Hava Ağrıya Yol Açıyor

Kişisel duyarlılığın ve dikkatin de önemli olduğunu söyleyen Tehneldere, “Barometrik basıncın ani düşüşleri ile birlikte eklemlerde yer alan bazı eklem sıvıları ve zarları genişleyebiliyor. Bu genişleme dokulara aşırı basıncın gelmesine yol açabiliyor. Beraberinde ise boyun ve sırt ağrıları yaşanabiliyor.” açıklamasını yaptı.

Sırt ve boyun ağrısının oluşumunda soğuk ve yağışlı havaların da etkisinin büyük olduğunu söyleyen Tehneldere, omurganın iki yanında yer alan kasların soğuk havalarda gerildiğini söylüyor. Bu ağrıları çekenlerin ilaç alması gerekebileceğini ve gerektiğinde uzman bir doktora gitmesi gerektiğinin de altını çizen Tehneldere, boyun ve sırt ağrılarından etkilenmemek için giyime özen gösterilmesi gerektiğini söylüyor.