Boyun Düzleşmesi
Omuz Ağrılarınızın Sebebi Lif Yırtılması Olabilir

Omuz Ağrılarınızın Sebebi Lif Yırtılması Olabilir

Şiddetli ve uzun süredir geçmeyen omuz ağrıları yaşıyorsanız bunun sebebi lif yırtığı olabilir.
0.0 (0 oy)

Sizi geceleri uyuduğunuz uykudan uyandıran ve kolunuzu dahi kaldırmanızı engelleyebilecek şiddetteki ağrılarınızın sebebi omzunuzdaki lif yırtığı olabilir. Herhangi bir şekilde düşme, çarpma ya da travmaya bağlı kalmaksızın ortaya çıkabilen bu sorun omuzu üst kısımdan sarmakta olan akromion kemiğinin dejeneratif değişikliklere bağlı olarak büyümesi ile ortaya çıkabiliyor.

Omuzdaki lif yırtılması hakkında konuşan uzmanlar ağır ev işleri ile ilgili olan ev kadınlarının omuzlarındaki lif yırtılmasının mümkün olabileceğini söylüyorlar. Gündelik işlerini yapmak zorunda olan kadınları uyaran uzmanlar, ev işlerini yaparken her zaman yavaş hareket edilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Gece Ağrıları Önemli

Rotator cuff olarak adlandırılan omuzda lif yırtılması hastalığı ilk olarak omzunuzda güçsüzlük belirtisi ile ortaya çıkar. Daha sonra o bölgedeki aşınmalar çoğaldıkça hastalar şiddetli ağrılar ile hayatlarını yaşayamayacak hale gelebilirler. Lifin tamamen yırtılmış olması durumunda ise kişiler gündelik aktivitelerini yapamayacak duruma gelebilirler.

Hastalığın ilk dönemlerinde yaşanan ve geceleri başlayan ağrılar ise en önemli belirtidir. Geceleri sürekli olarak omuz ağrısı yaşıyorsanız bunun sebebi lif yırtılması olabilir. Uzun süredir geçmeyen omuz ağrılarınız için vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekmektedir.