Boyun Düzleşmesi
Omurga Sağlığınız Yaşam Kalitenizi Etkiliyor

Omurga Sağlığınız Yaşam Kalitenizi Etkiliyor

Omurga sağlığınıza dikkat etmediğiniz takdirde yaşam kalitenizin düşmesine sebep olabilirsiniz.
4.0 (1 oy)

Omurganın etrafını sarmakta olan bağ dokuları zaman içerisinde duruş bozuklukları, dengesiz beslenme, şişmanlık ve hatalı hareketler sonucu ile yıpranabiliyor. Bu tür etkilenmeler yaşandığı zaman ise hayatınızda istenmeyen bazı rahatsızlıklara taban hazırlamış olabiliyorsunuz.

Dr. Lider Taylan Çifçi ise omurga hastalıklarının yaşam kalitesine olan etkisi hakkında şu şekilde konuşuyor, “Omurga hastalıkları denildiği zaman skolyoz, kifoz, omurga düzleşmesi, boyun ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklar akla geliyor. Ayrıca bel kayması ve spinal dar kanal ile omurga kırıkları da omurga rahatsızlıkları arasındadır. Omurga hastalıklarının tamamında görülen yaygın belirti ise ağrıdır.”

Kemik, eklem ve bağ dokusu zedelendiği için ağrıların meydana gelebileceğini söyleyen Çifçi, ağrıların şiddetini hissettiğiniz an doktora muayene olmanız gereklidir şeklinde açıklamalar yapıyor.

Ağrıların Azalmasının Sizi Yanıltmasına İzin Vermeyin

Ayrıca ağrının azaldığı durumlarda doktora gitmekten vazgeçmenin ise hatalı bir davranış olduğunu söyleyen Çifçi, “Ağrılar zaman zaman kaybolabilen sinsi ilerleyen ağrılar olabilir. Kısa bir süre duran ve sonra kendisini tekrar eden ağrılar için mutlaka doktora gidilmelidir.” diyor.

Omurga sağlığı konusunda sıkıntı yaşayanların yaşam kalitelerinde ciddi sıkıntılar ortaya çıkabildiğini söyleye Çifti, “Hastalara ilk yaklaşım ve tedavi türlerinin belirlenmesi kritik bir önem taşımaktadır. Hastaların yaşam standartlarını düşürmeyecek şekilde ilaç tedavileri ve diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.” diyor.

Dr. Lider Taylan Çifçi aynı zamanda tedavi yönetimi konusunda mutlaka titiz bir şekilde ilerlenmesi gerektiğinin önemini de vurguluyor.