Boyun Düzleşmesi
Omurga Problemleri Depresyona Yol Açabilir

Omurga Problemleri Depresyona Yol Açabilir

Omurga problemlerinin yol açtığı rahatsızlıklar arasında depresyonun da yer aldığı ortaya çıktı.
0.0 (0 oy)

Tıp Uzmanı Dr. Kamil Teker, omurga problemlerinin insan vücudundaki pek çok noktayı fiziksel olarak etkilemesinin mümkün olduğu gibi aynı zamanda psikolojik olarak da insanları olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Depresyonun tek başına ortaya çıkmadığını ve panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk gibi yan rahatsızlıklar ile ortaya çıktığını söyleyen Teker, depresyonun aynı zamanda sadece beyni ilgilendiren bir hastalık olmadığının da altını çiziyor.

Omurgadan kaynaklı olan sorunların psikolojik bir yansıması olarak depresyonun ele alınması gerektiğini söyleyen Teker, “Depresyon ve panik bozukluk gibi hastalıklar omurgadan kaynaklanan sorunlardan dolayı kronik stres ile birlikte beslenerek kendisini geliştirebiliyor. Servikal alanda gelişen yapı bozuklukları sebebiyle kronik stres birleştiği zaman kişiler depresyona daha yatkın bir hale gelebiliyorlar.” dedi.

Depresyon Tedavisi Önemli

Vücudun biyo-mekanik ve biyo-kimyasal bozukluklarına değinen Teker, vücudun bütün organlarının ve sistemlerinin omurga rahatsızlıkları için harekete geçebildiğini söyledi. Ayrıca omurga rahatsızlıkları kronik bir şekilde yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık gibi etkilere de yol açtığı için depresyonun omurga sorunları çeken kişilerde kaçınılmaz olabileceğini söyledi.

Tedavi sürecine girmek isteyen hastaları için mutlaka depresyon tedavisinin de uygulanması gerektiğini söyleyen Teker, durumun panik atak gibi ciddi rahatsızlıklara yol açmadan kontrol altında tutulması gerektiğini söyledi. Ayrıca uyku bozukluğu ve anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklar sebebiyle de sosyal yaşantıdan geri kalınmamasının önemini tekrar belirtti.