Boyun Düzleşmesi
Mucize Dokunuş, Manuel Tedavisi

Mucize Dokunuş, Manuel Tedavisi

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, mucize dokunuş olarak adlandırılan manuel tedavi yöntemi ile ilgili merak edilenleri anlattı.
0.0 (0 oy)

Manuel tedaviler lenf ve dolanım sistemi, yumuşak doku, eklem ve kemikleri kapsayan pek çok farklı tekniğe verilen isimdir. Kas ve iskelet sistemindeki yaralanmalar konusunda tedavi edici özelliği olan manuel tedaviler ağrılı durumlara karşı etkileyici bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi sayesinde kaslar yumuşatılır ve ağrılı bölgeye basınç uygulanır.

Bel fıtığı, boyun düzleşmesi, bel kayması ve mekanikleşmiş bel ağrılarına karşı manuel tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Ayrıca kalça bölgesinde meydana gelebilen piriformis sendromu ve kalça protezi gibi sıkıntılara karşı da manuel tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Manuel Tedavi Kimlere Uygulanabilir?

Manuel tedavi yöntemi yeni doğan bebeklerden, yaşlı kişilere kadar herkese uygulanabilir bir tedavi yöntemidir. Risk taşımayan bu yöntem bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Özellikle ilerlemiş seviyelerdeki boyun düzleşmesi rahatsızlıklarında dikkatli davranılması önerilmektedir.

Osteoporoz gibi sıkıntılarda da itme gibi güçlü hareketler ani kırıklara yol açabilir. Bu sebeple bu tür kişilere manuel tedavi yöntemi uygulanması sakıncalı olabilir. Bu tür durumlar dışında ise her yaştan kişiye manuel tedavi uygulanabilir. Bu yöntem klasik tedavi yöntemlerine göre daha kesin ve etkili sonuçlar alabileceğiniz bir yöntemdir.