Boyun Düzleşmesi
Masa Başı İşler Boyun Fıtığına Yol Açar mı?

Masa Başı İşler Boyun Fıtığına Yol Açar mı?

Masa başı işlerde uzun süre hareketsiz bir şekilde çalışmak durumundaysanız boyun fıtığı riski taşıyorsunuz demektir.
0.0 (0 oy)

Uzman doktorlar uzun süre boyunca masa başında çalışmak zorunda olan kişilerin en az yarım saatte bir ara vererek dolaşmalarını ve ufak egzersizler yapmalarını tavsiye ediyorlar. Masa başı işlerde çalışırken vücut sürekli olarak hareketsiz kaldığı için belli bir süre sonra boyun bölgesinde ağrılar çıkmaya başlıyor. Ağrılar giderek ilerlerken, diğer yandan boyun fıtığı riskini de ortaya çıkartabiliyor.

Masa başında, bilgisayar karşısında veya direksiyon başında uzun vakit geçirip mesai harcıyorsanız sürekli hareketsiz kaldığınız için boyun fıtığına yakalanma riskiniz bulunuyor. Özellikle bilgisayar kullanımının artması ile neredeyse her ofiste ihtiyaç duyulan bilgisayarlar insanların boyun ve bel bölgesinde büyük ağrılar yaşamasına sebep olabiliyor.

Hareketsiz Yaşam Boyun Fıtığı Riskini Arttırıyor

Ağrılar zamanla şiddetini arttırarak kişilerin tahammül edemeyecekleri üst seviyelere de ulaşabiliyorlar. Sürekli aynı pozisyonda çalışıldığı zaman kaslar giderek tembelleştiği için bel fıtığı kısa bir süre sonra ortaya çıkabiliyor. Sabit bir şekilde oturarak çalışıyorsanız arada bir ayağa kalkarak ofis içerisinde gezmeniz gerekebiliyor.

Hareketsizlik ve sürekli oturuyor olma durumu omurganın çevresindeki kaslarda zayıflamalara ve boyun düzleşmesine yol açabiliyor. Gün içerisinde sürekli oturmaktan kaynaklanan bu ağrılar belden bacak kısmınıza doğru yayılmaya başladıysa bel fıtığı, boyundan kol ve el bölgenize yayılıyor ise boyun fıtığı olabilme ihtimaliniz bulunuyor. Bu tür durumlarda vakit kaybetmeden mutlaka uzman bir doktora gözükmelisiniz.