Boyun Düzleşmesi
Kas ve İskelet Sistemi için 5 Önemli Öneri

Kas ve İskelet Sistemi için 5 Önemli Öneri

Beyin Omurilik Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Özçınar, kas ve iskelet sistemi için dikkat edilmesi gereken 5 ayrı noktaya dikkat çekti.
0.0 (0 oy)

Beyin Omurilik Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Özçınar, insanların sağlıklı bir kas ve iskelet sistemine sahip olabilmeleri ve boyun fıtığı hastalıkları yaşamamaları için dikkat etmesi gereken noktaları sıraladı.

1. Stres ile Başa Çıkmayı Öğrenin

Tahammülsüz, sinirli ve sürekli olarak öfkeli günler geçiriyorsanız gergin kaslara sahip olmaya başlarsınız. Gergin kas demek, bel ve boyun tutulmalarının artması demektir. Psikolojik olarak da kendinizi iyi hissetmediğiniz ağrılarınız artmaya başlar. Bu yüzden gerektiği zaman stres ile başa çıkabilmek için profesyonel bir destek almanız gerekebilir.

2. Kilonuzu Kontrol Altında Tutun

Obezite çağında yaşadığımızı unutmayın. Aşırı kilo almak ve obeziteye kadar ilerlemek iskelet sisteminizin taşımakta güçlük çekeceği kilolar demektir. Bu sebeple her zaman dengeli ve sağlıklı beslenmeye çalışın.

3. Klimaları Dikkatli Kullanın

Terli bir şekilde klimaların karşısına geçerek oturmayın ve serinlemeyi denemeyin. Cereyanda kaldığınız zaman kaslarınızın tutulmasına sebep olabilirsiniz.

4. Egzersiz ve Spor

Bedeninizi hamlaştırabilecek uzun süreler boyunca hareketsiz kalmayın. Sporu ve hareketli bir yaşamı hayat tarzınız haline getirin.

5. Ağırlık Taşırken Dikkat!

Ağırlık taşımanız gerektiği durumlarda vücudunuzun sağ ve kol kısımlarına eşit ağırlık vermeye dikkat edin. Tek bir tarafa ağırlık yüklediğiniz zaman vücudunuzun dengesini bozabilirsiniz.