Boyun Düzleşmesi
Hareketsizlik Boyun Fıtığının En Büyük Düşmanı

Hareketsizlik Boyun Fıtığının En Büyük Düşmanı

Ofis hayatı içerisinde sürekli hareketsiz duruyorsanız bu yazımız sizi yakından ilgilendirebilir.
0.0 (0 oy)

Ensey Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Kerem Gün ofiste çalışanların vücutlarının belirli bölgelerinde meydana gelen ağrıların en temel sebeplerinden birisinin hareketsizlik olduğunun altını çizdi.

200 bin kişiyi aşkın kişinin fiziksel aktiviteleri ve kilolarının araştırılıdğı bir test çalışmasında günde ortalama olarak 11 saat ve üzeri oturanların dört saatten az oturanlara göre üç yıl içerisinde ölebilme risklerinin yüzde 40 oranında daha fazla olduğu ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü ise fiziksel olarak yetersizliğin gelişmiş ülkelerde daha fazla gözüktüğünü ve ölümlerin bu sebeplere bağlı olarak gelişmiş ülkelerde ilk 5 sırada yer aldığını söylüyor.

Hareketi Bir Yaşam Biçimi Haline Getirin

Boyun fıtığı dışında kalp ve damar ile birlikte sindirim sistemi gibi önemli noktalar da vücut fonksiyonları ve fiziksel aktivitelerden etkilenebiliyor. Doktorlara gelen hastaların en sık şikayet ettikleri rahatsızlıklar arasında sürekli olarak kas ve iskelet sistemi kaynaklı hastalıklar yer alıyor. Kas ve iskelet sistemi vücudun çevresi ve yerçekimi ile birlikte girdiği mücadelede ilk sıralarda yer alıyor.

Araştırmalar ofislerde çalışan kişilerin yoğun iş temposu sonrasında farkında olmadan bel ve sırt ağrıları çektiğini bizlere gösteriyor. Hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz boyun düzleşmesi ile birlikte bel düzlşemesi gibi rahatsızlıkları da yaşamaya başlayabilirsiniz.

Bu durumun önüne geçebilmek için hareketsiz olarak çalıştığınız saatlerde ufak aralar vererek vücudunuzu dinlendirin ve esneme hareketleri ile sürekli olarak zinde tutmaya çalışın.