Boyun Düzleşmesi
Eldeki Karıncalanma ve Uyuşmaya Dikkat

Eldeki Karıncalanma ve Uyuşmaya Dikkat

Ellerinizde sürekli karıncalanma ve uyuşma yaşıyorsanız bu belirtileri yakından takip etmeniz gerekebilir.
0.0 (0 oy)

Op. Dr. Soner Büyükkınacı, el uyuşması konusunda açıklamalar yaptı. El bölgesinde meydana gelen uyuşmalar konusunda, “El uyuşması genellikle sinir sıkışmasından dolayı meydana gelmektedir. Karpal tünel sendromu sebebiyle de el uyuşması ortaya çıkabilir. EMG testi ile ölçümlenmesi gereken bu konu ilerleyen dönemlerde kişiyi uykusundan uyandırabilecek kadar şiddetli yaşanabilir.” dedi.

Boyun düzleşmesinde ense ve boyun bölümünde yaşanan ağrıların aynı zamanda kol ve bacaklara da yayılabildiğini söyleyen Büyükkınacı, boyundaki kasların stresten dolayı da zedelenebileceğini söyledi. Sinirlerde yaşanan baskı sonucunda ise asimetrik bir takım uyuşmalar yaşanabileceği belirtildi.

B12 Vitamini Önemli

El uyuşmasının boyun fıtığı hastalığı içerisinde büyük bir rol oynadığını söyleyen Büyükkınacı, B12 vitaminin yararlarına da dikkat çekti. Pek çok farklı faydası olan B12 vitaminin eksik olması durumunda mide ve bağırsak hastalıkları ile birlikte parmak uçlarında uyuşma ortaya çıkabileceğini söyledi.

Sinir hücrelerinde koruyucu bir kalkan oluşturabilen B12 vitaminini doğal yollar ile alamayan hastalara ise kesinlikle B12 vitamini takviyesi yapılması gerektiği belirtildi. Özellikle et yemeyen vejetaryen kişiler ve hayvansal gıdaların tamamını tüketmemekte olan vegan kişilerin B12 testlerini yaptırmaları ve gerekli miktarda B12 vitaminini dışarıdan takviye olarak alması gerektiği söylendi.