Boyun Düzleşmesi
El Uyuşması Boyun Düzleşmesinin Belirtisi Olabilir

El Uyuşması Boyun Düzleşmesinin Belirtisi Olabilir

El uyuşmalarının boyun fıtığı ile olan ilişkisi Op.Dr. Soner Büyükkınacı tarafından belirtildi.
3.0 (1 oy)

El uyuşmalarının görülmesinin en büyük sebebi sinir sıkışmalarından kaynaklanıyor. Uzmanlar, boyun fıtığının da el uyuşmasına sebep olduğunu belirterek bu gibi bir belirti durumunda zaman kaybedilmeden tedaviye başlanılması gerektiğini belirtiyor.

Op. Dr. Soner Büyükkınacı "Yaşanılan el karıncalanmalarının sebepleri farklılıklar gösterebilir. Öncelikle sorunun kaynağının bulunması gerekmektedir. " dedi.

Tedavisi Mümkün

El uyuşmalarının, boyun fıtığının erken tedavisinde büyük rol oynadığı belirtiliyor. El uyuşmalarının görülen en büyük sebebi sinir sıkışmalarıdır. Gece uykudan uyandıran ağrıların tanısı sinirlerin EMG testi ile ölçülmesiyle konulabilir. Tedavi sürecinde 1 cm'lik bir delik ile sinirlerin serbes hale getirilmesine bağlı olarak hasta kısa süre içerisinde bu ağrılardan kurtulabilir, günlük hayatına devam edebilir.

Boyun düzleşmesi boyun kaslarında zayıflık ve sinir, stres ile bağlantılı olarak boyun fıtığı haline gelebilir. Boyun fıtığı ellere giden sinirlerde yarattığı baskı sebebiyle hasar oluşturarak asimetrik uyuşmalara sebep olabilir. Boyun fıtığı el uyuşmasında rol alan en önemli hastalıklardan biridir. Boyun fıtığındaki fıtık kollara güçsüzlük getirerek uyuşmalara sebep verebilir. Tedavi kısa süre içerisinde zaman kaybedilmeden yapılmalıdır çünkü oluşabilecek olan hasarların geri dönüşü ne yazık ki yoktur.

B12 Vitamin Takviyesi

B12 vitaminin sinir hücreleri üzerinde koruyucu bir etkisi vardır. Parmak uçlarındaki hücreler b12 yönünden yeterince beslenmediyse uyuşmalar artabilir. Bu sebeple b12 vitamini takviyesiyle parmak uçlarında oluşan uyuşmalarında giderilmesi mümkündür.