Boyun Düzleşmesi
El Karıncalanmaları Konusuna Dikkat!

El Karıncalanmaları Konusuna Dikkat!

Op. Dr. Soner Büyükkınacı, el karıncalanması yaşayan kişileri hastalık risklerine karşı uyardı.
0.0 (0 oy)

Op. Dr. Soner Büyükkınacı, el uyuşmalarının sebepleri ve tedavileri konusunda ilginç açıklamalar yaptı. Büyükkınacı, “El uyuşmalarındaki en fazla sebep genellikle sinir sıkışmaları oluyor. Karpal tünel sendromu olan kişilerde el uyuşması sıklıkla meydana gelebiliyor. Bu hastalığın tanısı için EMG testi yapılması ve ölçüm işlemlerinin yerine getirilmesi gereklidir. Geceleri uykudan uyandırabilecek derecedeki uyuşmaların sebebi de aslında bu tür rahatsızlıklardır. Tedavi için 1 cm’lik bir delikten girilerek sinirlerin serbest bırakılması sağlanır. Kısa sürede hastalar eski sağlıklı yaşantılarına dönebilirler.” şeklinde açıklama yaptı.

Sinir Hasarlarının Geriye Dönüşü Zor Olabilir

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve boyun düzleşmesi gibi pek çok farklı hastalığın belirtisi olarak da değerlendirilmesi gereken el uyuşmaları konusunda Büyükkınacı, boyun düzleşmesinin boyun bölgesinde ciddi ağrılara yol açabilen bir hastalık olduğunu söyledi. Boyun fıtığının ellere giden sinirleri zayıflatması ve hasar vermesinin de mümkün olduğunu söyleyen Büyükkınacı, boyun fıtığındaki en önemli belirtinin el uyuşması olduğunu belirtti.

Sinir hasarlarının geriye dönüşünün oldukça zor olduğunu söyleyen Büyükkınacı, “Boyun fıtığı gibi ciddi sorunlara yol açabilecek el uyuşmalarının ilk aşamalarında hastaların bize başvurması hayati önem taşıyor. Geç kalınmış sinir hasarlarının geriye düzeltilmesi oldukça zorlayıcı olabiliyor.” dedi.