Boyun Düzleşmesi
Doğru Mekik Nasıl Çekilir?

Doğru Mekik Nasıl Çekilir?

Mekik çekerken yapılması gerekenleri anlatan Bireysel Fitness Danışmanı Baturalp Beşer merak edilenleri cevaplıyor.
0.0 (0 oy)

Mekik çekerken yanlış hareketler yapıyorsanız karın bölgenizde yer alan kasları doğru şekilde çalıştıramazsınız. Ayrıca yanlış uygulanan mekik hareketleri bel ve boyun bölgenizde büyük ağrılara sebep olabilir. Doğru mekik çekebilmek için ilk olarak vücut pozisyonunuzu ayarlamanız gerekiyor. Yere yattığınız zaman başınız daima yerde olmalı ve karın bölgeniz içeriye çekilerek hareket uygulanmalı. Bu esnada ise belinizin yere yapışık olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu hareketleri tamamladıktan sonra işaret ve orta parmağınızı kullanarak şakak bölgesi olarak adlandırılan bölgeye değecek şekilde koyabilirsiniz. Dirsekleriniz ise bu esnada yan taraflara doğru açılmalıdır. Boynunuzu öne doğru itmeden önce vücudunuz ile aynı pozisyonu almalı ve vücudunuzu yukarıya doğru kaldırmalısınız.

Ellerinizi Başınızda Kenetlemek Yanlış

Mekik çekerken çoğu kişinin düştüğü hata elleri baş kısmına kenetlemektir. Mekik çekerken ellerinizi başınıza sabitlediğiniz zaman başınıza büyük bir baskı uygulamış olursunuz. Bu hareket yaptığınız egzersizden verim alamamanızı sağlar. Ayrıca boyun bölgesinde de bu duruma bağlı olarak pek çok farklı sakatlık riski meydana gelebilir.

Mekik çekerken ellerinizi tamamen başınıza sabitlemek ve ellerinizden güç alarak ileriye itmek yerine ellerinizi serbest bırakarak başınıza değdirmeli ve kesinlikle itmemelisiniz. Bu şekilde mekik çektiğiniz zaman daha olumlu etkiler görmeye başlayabilir ve sakatlanma risklerini ortadan kaldırabilirsiniz.