Boyun Düzleşmesi
Dişlerini Sıkanlar Dikkat!

Dişlerini Sıkanlar Dikkat!

Diş Hekimi A. Doğan Bircan, dişlerini sık sık sıkmayı alışkanlık haline getirenleri uyardı.
0.0 (0 oy)

Diş sıkma aktivitesini büyük bir alışkanlık haline getirdiyseniz bu sorunun sebeplerini gelin A. Doğan Bircan'dan dinleyelim. Diş hekimi Bircan bu konuda yaptığı açıklamalarda, “Diş sıkmanın ilk sebebi strestir. Bir diğer sebebi ise kapanış bozukluğudur. Dişlerinizde zaman içerisinde sıkmaya bağlı olarak aşınma ve sızlama gibi sorunlar başlayabilir. Çatlak, kırık ve yer değiştirme gibi durumlar da dişlerini sıkan kişiler de görülebilmektedir.” dedi.

Dişlerini sürekli sıkmayı alışkanlık haline getirenlerin baş ve boyun çevresindeki kaslarında büyük ağrılar meydana gelebileceğini söyleyen Bircan, özellikle boyun düzleşmesi rahatsızlığı olan kişilerin diş sıkma gibi zararlı durumlardan uzak durması gerektiğini söyledi. Uzun süre boyunca sıkılan dişler mevcut olarak ağrımakta olan boyun bölgesinin daha fazla ağrımasına yol açabiliyor.

Stresten Kurtulun

Ayrıca uzun süre dişlerinizi sıktığınız zaman çenenizde de belirli bir süre sonrasında şekil değişikliği meydana gelebilir. Çenenin kayması ve üst çene ile alt çenenin oturmaması gibi sorunlar dişlerini sıkan kişilerde daha fazla görülen problemlerdir. Bircan, diş sıkma rahatsızlığından kurtulmak isteyenlere stressiz bir yaşam tarzını tavsiye ediyor.