Boyun Düzleşmesi
Çocuklarınıza Telefonu Uçak Modundayken Verin

Çocuklarınıza Telefonu Uçak Modundayken Verin

Ailelerin çocuklarına telefon verirken manyetik alanı kapalı tutarak uçak moduna alarak vermeleri konusunda Prof. Dr. Özüm uyarılarda bulundu.
0.0 (0 oy)

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Özüm, yetişkinlerde olduğu gibi çocuk yaştaki kişiler arasında da çok yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan cep telefonlarının büyüme çağını olumsuz etkilediğini söyledi. Çocuklara telefon verileceği zaman mutlaka uçak moduna alınması gerektiğini söyleyen Özüm, bu duruma dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Ailelerin son yıllarda çocuklara özellikle oyun oynamaları için kendi telefonlarını verdiğini söyleyen Özüm, “Cep telefonları radyofrekans ve manyetik alanlar oluşturabiliyor. Manyetik alanlar ufak değerlerde olmasına rağmen çocuk yaştaki kişilerin gelişimlerinde büyük bir olumsuz etkiye yol açabiliyor.” dedi.

Gelişimi Olumsuz Etkiliyor

Çocukların 8 ile 10 yaşlarına kadar gelişmeye devam ettiğini söyleyen Özüm, 10 özellikle 10 yaşına kadar çocuklara cep telefonu verileceği zaman hangi sebeple olursa olsun mutlaka uçak moduna alınması gerektiğini söyledi.

Manyetik alanların büyüme çağındaki çocukların doku gelişimlerine zarar verdiğini söyleyen Prof. Dr. Ünal Özüm, “Manyetik alan ve yayılan ısı, sinirlerdeki kılıfların gelişimini yavaşlatmaya başlar. Sinirler çalışmadığı zaman el becerilerinin kaybolması gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir.” dedi.