Boyun Düzleşmesi
Cep Telefonu Boyun Fıtığı Yapar mı?

Cep Telefonu Boyun Fıtığı Yapar mı?

Akıllı telefonları kullanırken uzun süre hareketsiz durduğunuz için boyun ağrıları yaşamaya başlayabilirsiniz.
0.0 (0 oy)

Cep telefonları modern hayat içerisinde neredeyse elimizden düşürmediğimiz teknolojik cihazlar arasında yer alıyor. Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Deveci, yatarak ya da boynu aşırı eğerek uzun süre cep telefonu kullanmanın bel ve boyun bölgesindeki omurların arasında yer alan disklerin üzerine aşırı yük bindirdiğini söylüyor. Bu durum ise bel ve boyun fıtığına sebep oluyor.

Hülya Deveci, akıllı telefonların giderek yaygınlaştığı günümüzde gençlerin uzun saatler boyunca hareketsiz kalarak cep telefonları ile vakit geçirdiklerini söyledi. Akıllı telefonlarda yer alan sosyal medya uygulamaları ve oyunları ile saatlerini geçiren gençlerin zaman zaman kas kasılması şikayetlerinin ortaya çıktığını söyleyen Deveci, aynı pozisyonda uzun süre durmanın bu ağrıları tetikleyebileceğini söylüyor.

15 Dakikada Bir Egzersiz

Hastaların aynı pozisyonda yatarak yanlış bir şekilde durması kasların aşırı kasılmasına yol açabiliyor. Bu durum sonucunda ise vücut üzerinde ağrılar çıkmaya başlıyor. Hastaneye bu şikayetler ile gelen gençlerin büyük bir çoğunluğunun cep telefonları ile fazla vakit geçirdiğini söyleyen Deveci, bu şikayetleri yaşamak istemeyenlere, “Cep telefonları boyun fıtığı hastalığında önemli bir faktördür. Kullanım esnasında her zaman duruşunuzu kontrol etmelisiniz.” uyarısını yapıyor.

Yatarak ya da eğilerek uzun süre cep telefonları ile vakit geçiren insanların bu hastalığı tetiklediklerini söyleyen uzman doktor, en fazla 15 dakikada bir ara verilerek boyun germe egzersizi yapılmasını tavsiye ediyor.