Boyun Düzleşmesi
Çalışma Masanız Sağlığınızı Riske Atmasın

Çalışma Masanız Sağlığınızı Riske Atmasın

Çalışma masanızın başında vakit geçirirken oturuş pozisyonun başta olmak üzere diğer tüm detaylara dikkat etmeniz gerekiyor.
0.0 (0 oy)

Ofis çalışanları başta olmak üzere çoğu kişinin vaktinin büyük bir kısmını geçirdiği çalışma masaları aslında iskelet ve kas sisteminiz üzerinde olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Ofiste çalışanlar arasında yaygın olan boyun, ense ve sırt ağrıları ortopedik açıdan fonksiyonel veya yapısal olarak iki ayrı grupta değerlendirilebiliyor.

Zaman içerisinde şiddetlenmeye başlayan ağrılardan kurtulabilmeniz için çalışma masanızı ile aranızdaki pozisyonunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Ağrılarınız eklem bölgelerinize doğru geldiği zaman ise boyun fıtığı teşhisinin koyulabilmesi için ciddi bir muayene sürecinden geçmeniz gerekiyor.

Duruş Bozukluklarına Dikkat

Üretken ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmek için her şeyden önce insan sağlığı göz önünde bulundurularak tasarlanmış olan çalışma masası kullanılması gerekiyor. Monitör kullanıyorsanız monitörünüzün doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekiyor. Aşırı aşağı ya da yukarı doğru bakan monitörler sebebiyle boynunuzda ciddi ağrılara yol açabilirsiniz.

Duruş bozuklukları ise çalışma masalarında vakit geçiren kişilerin farkında olmadan yaptığı hatalar arasında yer alıyor. Çalışırken yanlış bir şekilde oturmak ve uzun süre boyunca bu pozisyonda kalmak kısa bir süre sonra şiddetli ağrılar çekmenize yol açabiliyor.

Bu yüzden görüş mesafenizi masa ile mümkün olduğu kadar paralel bir şekilde sağlamanız gerekiyor. Ekranınız ile aranızdaki mesafenin 40 ile 70 cm arasında olması yeterli olacaktır. Ayrıca ekran ile göz hizasında da 15 ile 30 dereceli bir açı yakalamanız gerekiyor.