Boyun Düzleşmesi
Bu Sorunlar Boyun Düzleşmesine Sebep Olabilir

Bu Sorunlar Boyun Düzleşmesine Sebep Olabilir

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr Aybars Akkor, boyun bölgesinde rastlanan bazı problemlerin boyun düzleşmesine sebep olacağı konusunda açıklamalar yaptı.
1.0 (1 oy)

Boyun düzleşmeleri genellikle boyundaki kasların gerilmesi ile ortaya çıkan düzleşmeler olmaktadır. Boynun doğal yapısı gereği C harfi şeklindeki boyun, aşırı şekilde gerildiği zaman düz bir hale gelir. Masa başında uzun süre çalışanlar kişilerde ve üzüntüsünü sürekli içine atan insanlarda boyun düzleşmesi problemi ortaya çıkabilir.

Boyun düzleşmesi belirtileri hakkında açıklama yapan Op. Dr. Aybars Akkor, “Boyun düzleşmesi olduğu zaman insanlarda baş dönmesi, bulantı, unutkanlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Tedavi geciktirildiği zaman konsantrasyon bozukluğu, isteksiz bir yaşam biçimi ve sabahları yorgun uyanma gibi problemler başlar.” uyarısında bulunuyor.

Stresten Uzak Durun!

Boyun düzleşmesi hastalığının meydana gelmemesi için dikkat edilmesi gereken en temel noktanın ise stres olduğu söyleniyor. Aybars Akkor, “Boyun düzleşmesi yaşamak istemiyorsanız stres ve üzüntülü ruh halinden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız. Gergin bir yaşam tarzı boyun bölgenizde ağrılara ve düzleşmeye sebep olur.” açıklamasını yapıyor.

Mutlu olduğumuz aktivitelere daha fazla zaman ayırmamız gerektiğini söyleyen Aybars Akkor, aynı zamanda aşırı ağır yükleri taşımaktan, klima önünde oturmaktan ve hareketsiz bir yaşam biçiminden de uzak durmamız gerektiğini söylüyor.