Boyun Düzleşmesi
Boyunda Sinir Sıkışması Nedir?

Boyunda Sinir Sıkışması Nedir?

Boyunda sinir sıkışması rahatsızlığının sinirlere etkisi ve tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz.
0.0 (0 oy)

Boyun bölgesinde sinir sıkıştığı zaman kaslarda spazm belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bu rahatsızlığın en fazla görülen belirtisi ise kol bölgesindeki uyuşmalar ve güçsüzlük olmaktadır. Boyun ayrı olan omurlardan oluştuğu için disklerin içerisindeki yoğun jellerin esneyebilme özellikleri mevcuttur. Diskler yırtıldığı zaman dışarıya taşan maddeler omurların arasından kola giden sinirleri sıkıştırmaya başlar.

Sinirlerin kol bölgesine doğru gitmesi ise ağrı, uyuşma ve güç kayıplarına yol açabilir. Boyundaki sinir sıkışmalarından kaynaklanan ağrılar bazı zamanlarda ense, boyun, göğüs ve omuzlara da vurabilir. Parmak ve elin genelinde yaşanan uyuşmalar ve karıncalanma hisleri de sık görülen belirtiler arasındadır.

Boyunda Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir?

Sinir kökleri üzerinde yoğunlaşan baskıyı azaltmak sinir sıkışmalarındaki ilk tedavi yöntemidir. Sinirin yol açtığı hasarı yok etmek bu tedavideki en temel amaçtır. İkinci bir tedavi yöntemi ise çalışma sebeplerini ortaya çıkartmaktır. Neden olan sebepler ortaya çıkartıldığı zaman uzun vadeli tedavi süreci başlatılabilir.

Nöral terapiler tedavilerde sık sık başvurulan terapilerdir. Fıtık bölgesinin daha hızlı toparlanmasını sağlayan Nöral terapiler sinirlerdeki baskıyı azaltmaya başlar. Böylelikle sinirde basınca bağlı olarak ortaya çıkan hasarlar düzelir. Bağ dokularının güçlü hale getirilmesi ve vücudun dengesinin sağlanması da uzun vadeli koruyucu bir tedavi yöntemidir.