Boyun Düzleşmesi
Boyun Yastığı Kullanmak Gerekli mi?

Boyun Yastığı Kullanmak Gerekli mi?

Ortopedik yastıkları kullanmak konusunda aklınızda soru işaretleri var ise bu yazımıza göz atabilirsiniz.
0.0 (0 oy)

Pek çok kişi kullandığı yastık ile rahat bir şekilde uyuyamadığından şikayetçi oluyor. Yanlış kullanılan yastıklar aynı zamanda boyun ağrılarını da meydana getirebiliyor. Önerilen her türlü yastığı deneyen kişiler maalesef bu yastıkların yalnızca ufak bir kısmında aradıkları rahatlığa sahip olabilirler.

Ortopedik olarak dizayn edilmiş olan yastıkların boynun doğal kavisini kavrayacak şekilde tasarlanmış olması ise çoğu kişi için bu yastıkların ideal olmasını sağlar. Fakat her insanın boyun kavis özelliği, boyun uzunluğu ve omuz yüksekliği aynı olmayacağı için yine tam uyumlu yastığın bulunması biraz sıkıntılı olabilir.

Önce Hastalık Tedavi Edilmeli

Bu durumda rahatsızlık çeken kişilerin boyun problemlerine bakılmalıdır. Örneğin boyun kavisi düzleşmiş olan bir kişi hiçbir yastıkta kendisini tam olarak rahat hissedemez. Böyle bir rahatsızlık olduğu tespit edildiği zaman doğal kavis ve hareketleri düzeltilir. Tedavi işleminden sonra ise hastaların ortopedik yastığa ihtiyacı kalmaz.

Boyun problemleri yaşamayan kişilerin ortopedik yastık kullanmasına gerek olmadığını söyleyen uzmanlar, sert ve yüksek yastık ile birlikte uyumanın da zararlı olabileceğini söylüyorlar. Boyun omurgasının doğal kavisinin tersine zorlayıcı pozisyonlar her zaman riskli pozisyonlar olarak değerlendiriliyor.