Boyun Düzleşmesi
Boyun Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

Gelişimini tamamlayan insanlarda 34 tane omur bulunur. Bu omurlar kişinin arka kısmında boyun bölgesinden başlayarak kalça kısmının üst tarafında arka arkaya sıralanmış bir şekildedir. Bu omurlarda herhangi bir sertleşme ya da fonksiyon b
0.0 (0 oy)

Boyun tutulması çoğunlukla yanın yatış pozisyonlarından kaynaklanır. Bazen kişide doğuştan gelen bir rahatsız olarak ta görülebilir. Bunun dışında kafayı hiç oynatmadan sabit durmak, yatak dışında sert koltuklarda uyumak veya rüzgara maruz kalmak, ev işi yapılırken yanlış yapılan bir hareket, yapılan bazı sporlarda ısınma hareketi yapmadan hareketlere başlamakta boyun tutulmasına sebep olur. Boyun tutulmasının altında farklı bir sebepte olabilir. Daha öncede geçirilmiş olan bir önemli operasyon ya da henüz teşhisi konulmasına boyun fıtığı da sebep olabilir. Boyun tutulması tüm yaş gruplarında görülebilen bir rahatsızlıktır. Boyun tutulması daha çok çalışan insanlarda görülür.

Boyun Tutulmasının Belirtileri:

Boyun tutulması kaslarda ağrılara neden olur ve kişi başını sağa ve sola hareket ettiremeyecek kadar rahatsızlık duyar. Boynu tutulan kişi tutulma geçene kadar rahat yemek yapamaz ve rahat araba kullanamaz.

Boyun Tutulması Nasıl Tedavi Edilir:

Boynu tutulan kişi tutulmayı yok etmek için önce kendisi evde tedavi uygulaması gerekir. Genellikle tutulan yerin bir eşarp ya da tülbent yardımıyla sarılarak sıcak tutarak iyileşmesini beklemelidir. Bu uygulamayla sertleşmiş olan kaslar sıcaktan gevşeyerek rahatlamasına sebep olur. Ayrıca tutulmanın olduğu bölgeye kas gevşetici jel veya merhem uygulamakta kasların rahatlamasına yardımcı olur.

Boyun Tutulmasında Doğal Tedavi Yöntemleri:

Tutulmanın olduğu bölgeye zeytinyağı ile masaj yapılarak bir tülbent ile sarılırsa tutulan kasların gün içerisinde gevşediği görülür.