Boyun Düzleşmesi
Boyun Tutulması

Boyun Tutulması

Bir sabah kalktınız ve boynunuz size fena halde acı veriyor, sağa ya da sola hareket ettiremiyorsunuz. Peki ne oldu boynunuza? Eğer tutulduysa hemen hareket ettirmeye çalışmayın, yazımızda size vereceğimiz tedavileri uygulayarak rahatlayın.
3.6 (20 oy)

Tam şu anda boynunuzu hareket ettirmekte oldukça zorlanıyorsunuz değil mi?

Defalarca benim de başıma geldiğinden dolayı, boyun tutulması durumuna karşı nelerin iyi geldiğini keşfettim diyebilirim. Yazıda belirttiklerimi uygulayın ve boyun tutulmasından kısa sürede kurtulun. İşte size kurtuluş reçeteleri, dikkatlice okuyun!

Yalnızca 5 dakikada ağrılarınızı hafifletin!

SICAK DUŞ: (İYİLEŞME SÜRESİ: 5 DK) Fırsatınız varsa sıcak bir duş alarak, özellikle boyun bölgesine tutacağınız sıcak su kaslarınızı gevşetecek ve ağrıları azaltacaktır.
SOĞUK KOMPRES: (İYİLEŞME SÜRESİ: 5 DK) Buz torbası ya da ona benzer soğuk bir cisimle, boynunuzun tutulduğu yere uygulayarak ağrıları azaltabilirsiniz.
AĞRI KESİCİ KREM: (İYİLEŞME SÜRESİ: 2 DK) Ağrı kesici özelliği bulunan kremleri ezcaneden temin ederek boynunuza uygulayın, mutlaka faydası olacaktır.
İLAÇ KULLANIMI: (İYİLEŞME SÜRESİ: 25 DK) Her ne kadar ilk sırada tavsiye etmesek de bir ağrı kesici ve bir kas gevşetici hap alarak, boyun tutulması etkilerini sıfıra yakın azaltabilirsiniz.

Boyun Tutulması Nasıl Geçer - Evde Yapılabilecekler

Yukarıda bahsettiğim çözümlere destek olarak açma germe hareketlerini yavaşça uygulayarak boyun tutulmasının iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki resimde bulunan harekeleri uygulayabilirsiniz.

Boyun Tutulması Egzersizleri

Bu hareketlere rağmen tutulma geçmediyse başka bir önerimiz de İzotonik Boyun Egzersizleri sayfasındaki hareketleri uygulamanız olacaktır.

Boyun tutulması nasıl geçer

Tutulmanın yaşandığı ilk gün, en zorlu gün. Ağrı kesici ve kas gevşetici kullanımından sonra nasıl geçecek sorusunun cevabı aslına basit. İlk günden sonra kaslar ve spazmlar yavaş yavaş dağılacaktır. Geçme süresi olarak azami 2-3 gün olarak nitelendirilebilir.

Ne zaman bir doktora gitmeli

Yazıda yazanları uyguladınız ve 2 günden fazla bir süre zarfında iyileşme ya da ağrılarda radikal bir azalma yaşamadıysanız lütfen nöroloji bölümünden randevu alarak bir hekime görünün. Geçmiş olsun şimdiden acil şifalar dileriz.