Boyun Düzleşmesi
Boyun Tutulmaları Fıtık Habercisi Olabilir

Boyun Tutulmaları Fıtık Habercisi Olabilir

Boyun tutulmalarının ciddiye alınması gerektiğini belirten Dr. Ülkü Sarpkaya, tutulmaların fıtık habercisi olabileceğini söyledi.
0.0 (0 oy)

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ülkü Sarpkaya boyun ağrısı ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler verdi. Stres ve duruş bozukluğunun boyun ağrılarına yol açtığını söyleyen Sarpkaya, en fazla hareket eden bölgelerden olan boyun bölgesinin ağrı yaptığı durumlarda dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Dr. Ülkü Sarpkaya, fıtık ile sonuçlanabilecek olan muhtemel ağrılar konusunda da uyarılarda bulundu.

Boyun, baş ve gövde arasında kritik bir bölgede yer aldığı için bu bölgedeki sıkıntıların her zaman dikkate alınması gerektiğini söyleyen Sarpkaya, 7 adet boyun omuru, omurlar arasındaki diskler ve içerisindeki omuriliklerinin aşırı hareketlerden dolayı yıpranabileceğini belirtti. Gündelik aktivitelerinizi yaparken bu tür ufak tefek zedelenmeler yaşadığınız zaman boyun ağrıları artabiliyor.

Boyun omurlarının hareket etmesini sağlayan eklemlerin arasındaki diskler sinirlere baskı yaptığı zaman boyun ve kol bölgesine yayılan ağrılar ortaya çıkıyor.

Erken Teşhis ve Muayene Önemli

Başlangıçta boyun fıtığı rahatsızlığının belirtisi olarak da görülebilen bu durum zamanla boyun tutulmasına yol açabiliyor. Sarpkaya, “Bu tür ağrılı tutulmalarda son derece dikkatli olmak gerekiyor. Sinir üzerindeki baskı sebebiyle el ve kol gibi bölgelerde güç kayıpları ortaya çıkabilir. Boyun ağrılarının temelinde bağların gevşemesinin yer aldığı unutulmamalıdır.” şeklinde konuştu.

Boyun tutulması yaşandığı zaman ise uzun süreli yaşanan sıkıntılarda vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğinin altını çizen Sarpkaya, “Boyun düzleşmesi gibi ciddi sorunlar yaşamak istemiyorsanız zamanında müdahale önemlidir.” dedi.