Boyun Düzleşmesi
Boyun Sağlığınız Bedeninizi Yönetiyor

Boyun Sağlığınız Bedeninizi Yönetiyor

Bedeninizin sağlıklı olmasını istiyorsanız boyun sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor.
0.0 (0 oy)

Baş ile gövde arasında köprü görevi görmekte olan boynumuz, hassas bir yapıya sahip olduğu için oldukça dikkatli davranılması gerekiyor. Vücudunuz uygun olmayan bir duruşa sahip ise ve hareketlerinizde zorlayıcı tutumlar sergileniyor ise boynunuza zarar vermeye başlayabilirsiniz.

7 ayrı boyun omuru, omurlar arası diskler ve içerisinde de omurilik bulunan bu bölge omurganın en hareketli parçalarından birisidir. Hareket aşırı yüksek olduğu için bazı anlarda aşırı kullanım ve zorlamaya bağlı olarak boyun bölgesinde ufak tefek hasarlar meydana gelebilir.

Boyunda ortaya gelen hasar ise kısa süre içerisinde kendisini ağrıya çevirebilir. Boyun ağrıları ise insan yaşantısının kalitesini olumsuz bir şekilde etkilemeye başlar. Ağrılar ilk başlarda çok şiddetli olmayan ve kısa süreli devam eden ağrılar olurken, ilerleyen dönemlerde şiddetli ve uzun süreli ağrılar olabilir.

Boyun Ağrıları Fıtık Habercisi Olabilir

Uzun süre geçmeyen boyun ağrıları ise bedeninizin tamamını etkilemeye başlar. Boyun ve kol bölgesinden başlayan rahatsızlık hissi zaman içerisinde bütün vücudunuza yayılarak hayatınızı kötü bir şekilde etkilemeye başlayabilir.

Boyun ağrılarını uzun süre boyunca yaşıyorsanız erken teşhis ile boyun fıtığı rahatsızlığının ortaya çıkmasını da engelleyebilirsiniz. Boyun ağrılarının birer boyun fıtığı habercisi olabileceğini asla unutmayın. Gündelik aktivitelerinizi yaparken boynunuzda ağrı hissediyorsanız mutlaka doktorunuza giderek muayene olun. Fıtık tedavisi için size uygun olan yöntemler belirlendikten sonra eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.