Boyun Düzleşmesi
Boyun Kireçlenmesi ve Fıtık

Boyun Kireçlenmesi ve Fıtık

Boyun Kireçlenmesi nedir ve boyun fıtığına doğru ilerleyen bu hastalığa karşı neler yapılabilir, hangi durumlarda bu rahatsızlığı engellemiş ve önlemiş oluyoruz öğrenin.
4.8 (5 oy)

Toplum olarak genellikle hissedilen bazı ağrıları önemsemeyerek artmasına neden olmaktayız. Bu artışlar sonucunda çaresizlik yaşatan derin ağrılar bizi ilerlemiş bir boyunda fıtık ve kireçleme rahatsızlığıyla yüzleşmek zorunda bırakır.

Vücudun kritik bölgesi boyun
Boynumuzun üstlendiği görev oldukça önemlidir. Bu nedenle yaşanılan ağrılar vücudun belirli noktalara nüksederek kişinin günlük yaşantısında aksaklıklar yaşanmasına neden olmaktadır. Çünkü boyun baş kısmımızla omuzlarımız arasından başlayan bir omurga ekseni oluşturmaktadır. Farkında olunmamasının nedeniyse sessizce kendini önce boyunda oluşturduğu düzleşme sonucunda kendini ağrı şeklinde hissettirmesidir. Bu süreçte kişi genellikle yaşantı şeklinin yoğunluğuna ve yorgunluğuna durumu yorumlamaktadır. Çünkü dikkat edildiği sürece başlangıç noktasında rahatsızlığın önüne geçilebilmektedir. 

Kazalara Dikkat
Boyunda fıtık ve kireçleme yaşanılan trafik kazaları ve travmalar sonucunda da ortada çıkmaktadır. Bunun haricinde kendisini özellikle kollarda ve parmak ucu noktalarında batma ve uyuşma şeklinde hissettirmektedir. Genellikle yaşanılan yorgunluklar dışında streste odlukça oluşumunda etkilidir. Kişinin farkında olmadan kasların kasılması adına stresin beyine gönderdiği sinyaller boyun bölgesine yüklenerek gevşeme oluşumu sağlanana kadar kişiyi devamlı bir yorgunluk ve ağrı hissi olarak zor durumda bırakmaktadır. Bu durumda genellikle ağrı yaşayan kişiler kas gevşetici ilaçların dışında fizik tedaviye yönelerek gevşeme olayını elde etmeye çalışırlar. Baş edilemeyen ağrılar sonucunda ağrı sizlerle bütünleşerek kronikleşme olayını ortaya çıkarır.

Boyun bölgesinde kireçlenme oluşumu
Boyun ağrılarının beraberinde kireçleme olayın olması genellikle yanlış duruş pozisyonları ve ya çok hareketsiz kalma durumu ya da gerektiği ihtiyaç dışında fazla hareketli olma durumunda ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerlemesine bağlı olarak da görülen kireçlemeler var olan disklerin yıpranmasına neden olmaktadır. Bu oluşturduğu yıpranmalar sonucunda kemikler olması gereken esneklikten uzaklaşarak çöküşe neden olmaktadır. Aynı şeklide oluşan kireçlemeler de boyun fıtığı gibi oluşum gerçekleştiren taşlanmış bir şekilde duran bağlar boyun ile birlikte kollarda ağrıların yaşanmasına neden olmaktadır. Yaşanılan ağrıların şiddetine göre hissedilen şikâyetler değişkenlik sergilemektedir. Kasılma şeklinde başlayan ağrılar kollara ve parmak uçlarına ilerlemesi durumunda yüklenerek his kaybına neden olabilmektedir. Yaşanılan bu his kaybı günlük yaşantıda yapılması gereken basit işleri dahi yapmakta zorlu kılmaktadır. Dikkat edilmediği ve tedavi gerekliliği ertelendiği sürece şikâyetler her defasında biraz daha fazlaşarak baş dönmelerine ve beraberinde mide bulantılarına kadar hükmedebilmektedir. Daha çok ilerleyen 40’lı yaşlarda görülmesi gereken bu rahatsızlık yaşam şekline dönüşüm gerçekleştirerek erken yaştaki kişilerde yaşanmasına neden olmaktadır.

Masa başında çalışanlar daha fazla risk altında
Masa başı çalışma statüsünde yer alan kişiler bu rahatsızlıkla karşılanma riskleri daha yüksek olmaktadır. Uyku düzenini bir anda eline alarak bozacak güçte olan bu rahatsızlık boyunda fıtık ve kireçleme olarak beraber yaşandığında şiddetli gece ağrılarına neden olabilmektedir. Bu durumu azaltmak adına özel tasarlanan boyun yastıklarından istifade ederek uyu düzeninin bozulmasını aza indirebilirsiniz. Bunun beraberinde yapacağınız boyun ve kol egzersizleriyle rahatlama yaşayarak günlük yaşantınızın akışını kontrol altına alabilirsiniz. Duruş şeklinizi bozukluklardan uzak tutmanın yanında beslenme şeklinize dikkat ederek sporla iç içe bir yaşantı içinde olmanız gerekmektedir. Spor olarak genellikle yüzme alternatifinden yararlanılmaktadır. Stresten uzak bir yaşam şeklini hayatınıza yansıtmanız gerekli olan ilk şartlardan biridir. Yaşanılan başa çıkılmaz ağrılar karşısında kısa zaman içerisinde bir uzmana görünerek gerekli tedavi şeklini düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yaşanılan bu ağrılarda geçici ilaçların anlık kendini rahatlatma şeklinde olacağını unutmamalı ve yaşam kalitenizin düşmesine neden olan bu ağrıları kendinize vakit ayırarak titizlik içerisinde gerçekleştirilen tedavin sonuç vereceğini bilmeniz gerekmektedir.