Boyun Düzleşmesi
Boyun Kireçlenmesi Riskini Kimler Taşıyor?

Boyun Kireçlenmesi Riskini Kimler Taşıyor?

Boyun kireçlenmesi rahatsızlığı yaşlı kişiler için riskli olduğu gibi gençlerde de ortaya çıkabiliyor.
0.0 (0 oy)

Boyun kireçlenmesi hastalığı sinir baskılarına bağlı olarak kol ağrısı, uyuşmalar, kas güçsüzlüğü ve duyularda azalma gibi problemlere yol açabiliyor. Boyun ağrıları zaman içerisinde kişilerin omuzlarına ve sırtına doğru da yayılabiliyor. Bu ağrının süresi uzamaya başladığı zaman depresyon ve uyku bozukluğu gibi problemler de ortaya çıkabiliyor.

Boyun kireçlenmesinin risk grupları hakkında bilgi veren Gülnur Taşçı Bozbaş, “İlerleyen yaşlarda kişilerde bu sorun çıkabiliyor. Fiziksel olarak güç gerektiren işlerde çalışanlar, titreşimli araçlar kullananlar ve uzun süre masa başında çalışan kişiler ciddi omurga eğrilikleri yaşayabiliyorlar.” dedi.

Hastalık Nasıl Tedavi Ediliyor?

Hastalığın tedavisi konusunda da açıklamalar yapan Bozbaş, “Boyun kireçlenmesi hastalığı ilk olarak ilaç tedavisi ile tedavi ediliyor. Daha sonra ilaç ile birlikte fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi yöntemleri de uygulayabilmekteyiz. Fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarında kollara yayılmış olan ağrılar azaltılıyor. Ağrılar kontrole alındıktan sonra duruş düzeltme, boyun kaslarını kuvvetlendirme gibi temel hedefleri olan egzersiz programlarına geçiş yapılıyor. Cerrahi tedavi ise bu tedavilere yanıt vermeyen hastalarımıza uygulanıyor.” açıklamasını yaptı.