Boyun Düzleşmesi
Boyun fıtığının nedenleri ve tedavisi

Boyun fıtığının nedenleri ve tedavisi

Boyun fıtığına neden olan durumlar ve tedavi yöntemleri hakkında fikir sahibi olabilmeniz amacıyla yayınladığımız yazıda boyun fıtığı sebeplerini kaleme aldık.
4.5 (6 oy)

Boyun fıtığı boyun omurlarının arsında yer alan kıkırdağın omurilik kanalına doğru kayması sonucunda yerini değişitirmesi ve bu şekilde klllara gelen sinirlere baskı oluşturduğu bir boyun hastalığıdır. C-1, C-2, C-3, C-4, C-5, C-6, VE C-7 numaralı boyun omurları vücuttaki omurga sistemi içindeki en küçük,en hassas ve en narin omurlardır. Bu nedenle herhangi bir düşme ve ya vurma anında en kolay bu omurlar etkilenir. Boyun fıtığı oluşurken şu şekilde olur.Omurlar arasında yer alan jel dokulu kıkırdak giderek bombeli bir durum alır, sinirin altındaki kısma girerek burada baskı oluşturur. Sinirlerin etkilenmesi sonucunda kişide ağrılar başlar ve boyun kısmında hareketsizlik oluşur. Hareket edildiğinde çok keskin ve şiddetli bir ağrı hisseden hasta kıpırdayamaz hale gelir. İşte bu kadar can yakıcı ve ağrı verici, yaşam kalitesini en alt seviyeye düşürücü çok yaygın görülen ama oluşumu sebepleri pek önemsenmeyen ve hastalık öncesinde pek önlem alınılmayan bir hastalık olan boyun fıtığının nedenleri şunlardır:
Birinci olarak kazalar ve yaralanmalar ile oluşur. Bazen küçük yaşlarda  oyun oynarken ve ya bisiklete binerken ani düşmelerde , o ada ebeveyn tarafından fark edilmeyen bıyun travmaları yaşanır. Kafa çarpmalarında ağırlıklı olarak şiş olan yere buz konularak geçiştirilir. Ama o an boyun omurlarında gerçekleşen travma önemsenmez. Bu ileriki dönemlerde yaşamın ilerleyen zamanlarında birazdan sayılacak diğer başka sebeplerinde etkisi ile hastalığa yol açar. Travmalardan başka en önemli nedenlerden birisi de yanlış pozisyonlarda duruş yani duruş bozukluklarıdır. Pek çok hastanın
boyun fıtığı sebebi olarak vücutlarının yanlış pozisyonda durmaktan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bazı mesleklerdeki kişiler gerek bilerek gerek farkında olmadan boyunlarını sürekli aşağıya eğik olarak çalışmak zorundadırlar. Kuyumcular, el işi yapanlar, sürekli klavye kullananlar, motorsiklet ile çalışan paket servis elemanları, genelde dışarıda sürekli rüzgarlı ortamda çalışan işçiler. Bu iş gruplarında daha çok görülen hastalık, ayrıca öğrencilerde ve sürekli akıllı telefon kullananlarda da artan bir oranda görülmektedir. Boynun uzun süre aynı pozisyonda kalması ve bu narin boyun omurlarında sürekli baskı oluşması neticesinde zayıf olan boyun kasları bu baskıya dayanamayınca boyunda fıtık olmaya başlar. Boyun omurları çok yönlü hareket eden eklemlerle birbirine bağlı olduğundan bir kısmında gerçekleşen baskı ve sıkışma hemen diğerlerine de sirayet eder ve bu nedenle ağrı alanı genişler ve hastalık ciddi ağrılı bir hastalık olarak ortaya çıkar.

Boyun fıtığı nedenleri için yapılan bazı araştırmalarda ise özellikle bilinçsiz yapılan spor aktiviteleri ile egzersizler gelmektedir. Çoğu zaman sağlık kazanmak için yapılan ama yanlış uygulanan ağırlık ve body building hareketleri, bilinçsiz uygulanan jimnastik ve hızlı tempolu aerobik hareketleri, ısınmadan yapılan beden hareketleri neticesinde ve ya sporda ısınmış ve terli  boynun korunmadan daha serin bir ortama çıkılması ile başlayan boyun tutuklukları ve ileriki safhada yerleşen kireçlenmeler de boyunda fıtık oluşmasına neden olur.

İhmal edilen bazı ufak tutulmaların ilerde daha büyük ve tedavi gerektiren fıtıklara dönüştüğü bilinmektedir. İnsan vücudunun korunmaya en muhtaç olduğu, en narin ve hassas bölgesi boyun bölgesidir. Buradaki kaslar çok zayıftır. Omurlar en küçük olan omurlardır. Geçen sinirler başta omuz ve sırt olmak üzere, tüm kol ve ellere komuta etmektedir ve bu  nedenle fıtık olması vücutta güç kaybına yol açar.Ellerin uyuşması boyundaki sıkışmadan dolayı sinirlerden yeterli bağlantının parmak uçlarına kadar ulaşmaması nedeniyle olur.Hafif derecelide olsa tüm boyun tutulmalarında  tetkik yapılmalıdır.Geç teşhis edilen boyun fıtığı ilerde ameliyat olunmasına yol açar.