Boyun Düzleşmesi
Boyun fıtığının belirtileri

Boyun fıtığının belirtileri

Boyun fıtığı herkeste farklı belirtilerle ortaya çıkar. Boyunda ağrı hissi en yaygın ve ilk belirtileridir. Ancak çok daha fazla belirti sıralanabilir. Nelerin fıtık yaptığını bilgi edinmeniz açısından yazımızı okuyabilirsiniz.
4.3 (51 oy)

Boyun fıtığı, boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru kayıp, bunun sonucu olarak yerini değişitirmesi ve kolllardaki sinirlerde baskıya yol açmasıyla oluşan bir boyun hastalığıdır. Omurgada bulunan C1, C2, C3, C4, C5, C6 ve C7 numaralı boyun omurları, omurga sistemi içindeki en küçük ve en hassas omurlardır. İşte bu nedenle yaşanacak herhangi bir kaza esnasında veya herhangi bir düşme ya da sert bir şekilde boyuna alınacak bir darbe sonucu sonrasında, öncelikli olarak bu omurları etkiler.

Boyun fıtığına hangi bölüm bakıyor   Boyun fıtığı başlangıcı nasıl anlaşılır   Boyun tutulması fıtık mıdır

Boyun fıtığı belirtisi olarak, omurlar arasında yer alan kıkırdak giderek bombeli olmaya başlar, sinirin altındaki kısma girer ve burada şiddetli ve ağrıya yol açan bir baskı oluşturur. Buradaki sinirlerin etkilenmesiyle o alanda dayanılmaz ağrılar başlar, ardından boyun kısmında kalıcı bir hareketsizlik oluşur. Kişi boynunu hareket ettirmeye çalıştığında ise çok keskin ve şiddetli bir ağrı hisseder. Boynunu oynatamaz. Hatta bazı durumlarda hasta kıpırdayamaz hale gelir. İşte bu hastalık bu kadar can yakıcı ve ağrı verici, hatta artan ağrılar nedeni ve hareketsiz bırakması sebebiyle yaşam kalitesini fazlasıyla düşürücü son yıllarda çok yaygın görülen bir hastalık olmuştur. İlk başlarda boyun fıtığı belirtileri kolayca anlaşılmadığı ve ağrılar az iken gereken önem ve hassasiyet gösterilip tanılar için, genellikle doktora başvurulmadığından dolayı, belirtiler git gide kronik bir hal alabilir.

Boyun fıtığının pek çok nedeni vardır. İlk olarak neler çıkıyor karşımızda derseniz kaza ve yaralanmaları örnek gösterebiliriz. Travma sonrasında uzun süre geçmeyen veya bir müddet geçip sonra sebepsiz yere geri gelen bölgesel ağrılar ile kol ve parmak uyuşmaları gizli belirtileri arasında kabul edilir. Çoğu hasta tarafından travma sonrası olduğu akla gelmediğinden önemsenmez ve doktora başvurulmaz. Artan ağrılar ve uyuşmalar başka hastalıklara ve genelde soğuk algınlığına bağlı boyun tutulmalarından olduğu zannedilir. 

Boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

boyun diskleri

Boyunda fıtık oluşumunu tetikleyen bir çok neden olabilir. Aşağıda bulunan sendromlar boyun fıtığı belirtileri olarak kabul edilen durumlardır: 

 • Şiddetli ve uzun süreli boyun ağrıları
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Kollar ve ellerde uyuşukluk
 • Kollar ve ellerde güç kaybı
 • Reflekslerde azalma
 • Kulak çınlamaları
 • Dengede durmada zorluk
 • Boynun kilitlenmesi

 

Tanı koyarken çocukluk çağına kadar inmek gerekebilir


Çocukluk yıllarında oyun oynarken yaşanan düşmeler, o an fark edilmeyen boyun travmaları, ufak fıtıklara yol açabilir. Bu nedenle bazı gelişim bozuklukları baş gösterebilir. Kaslar zayıflar ve büyüme çağındaki çocuklarda sorunlara yol açar. Sinirlerde oluşan sıkışmalar baş dönmesi yapar, bazen bu baskı göz sinirlerine etki eder. Baş ağrısına yol açtığı için boyun kaynaklı olduğu düşünülmez. Bu ağrılar basit tedavi yöntemleri yani sarma, buz koyma ve ya kas gevşetici merhemlerle geçiştirilir. Aslında o anda boyun omurlarında gerçekleşen travma önemsenmelidir. Bu ileriki yaşlarda diğer sebeplerinde etkisi ile fıtık hastalığına yol açar.

Boyun fıtığı başlangıcı nasıl anlaşılır

Pekiyi fıtık oluşumunu neler tetikliyor? Duruş bozuklukları da boyun fıtığını tetikleyici unsurlardandır. Boyun fıtığı olan hastaların pek çoğunda vücutlarının özellikle boyun ve sırt omurlarının yanlış duruş nedeniyle kaymış veya kambur olduğu gözlenmiştir. Bunun fıtıklardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bu hastalar, boyunlarını sürekli aşağıya eğik olarak tutmakta ve dik durmakta zorlanmaktadır. Boynunda fıtık olan kişiler, uzun süre aşağıya eğik bir biçimde durmakta zorlandığı gibi, boynunu geriye doğru ve ya yukarı doğru çevirirken de zorlanmaktadır. İşte bu belirtileri fark etmeyen kişilerde fıtık ilerler ve tedavi olmadan geçmez. 

Boyun tutulmalarını önemseyin

Boynunuzu hareket ettirdiğinizde, ağrıların oluşması normal bir durum değildir ve her zaman bunu yalnızca boyun tutulmasına bağlamak yanlış olabilir. Boyun tutukluğu aynı zamanda fıtığın bir göstergesi olabilir. Ancak tabi ki her boyun tutulmasına da fıtık şüphesi ile yaklaşmamak gerekir. Boyun omurları çok yönlü hareket eder. Hareket anında ses duyulması, fıtık belirtisidir. Kireçlenme ile karıştırılmamalıdır çünkü boyun fıtığında baskı ve sıkışma olduğundan ağrı çok belirgindir, bazen dayanılmaz boyutlara ulaşır. Boyundaki ağrı diğer kısımlara, sırt ve hatta bel kemiğinin tamamına sirayet edebilir.

Boyun fıtığı şüphesinde kime gidilir, hangi bölüm bakar
Boyun fıtığına yakalanmış olduğunuza dair bir şüpheniz varsa, derhal bir nöroloji uzmanı tarafından muayene olmak gerekir. Çünkü çağımızın hastalığı olan bu rahatsızlık, her hastalık gibi ihmal edildiğinde, geriye dönülmesi imkansız sorunlara sebebiyet verecektir. Sağlığımızın en değerli varlığımız olduğunu unutmamalı, söz konusu sağlık olduğunda kendi başımıza asla hareket etmemeliyiz.

KAYNAKÇA
http://www.spine-health.com/conditions/herniated-disc/cervical-herniated-disc-symptoms-and-treatment-options
http://www.knowyourback.org/pages/spinal...
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/basics/symptoms/con-20029957
http://www.emoryhealthcare.org/spine/medical-conditions/cervical-herniated-disc.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3599747/

 • Tulay gurcay

  Merhabalar benim aylardir gecmeyen surekli sekilde omuz boyun bas ve kollarimda agri yanma uyusma mide bulantim var cok halsizlik ne olabilir cok korkuyorum

  Kaya ortasaç - Van

  Arkadaşlar şu düzleşme ileti malesef günümüzde çokça rastlanan bir şey ama fazlada kafaya takmayacaksın bende de oldu gerçekten sizleri iyi anlıyorum ama korkacak bir şey yok akşam yatmadan önce bir kas gevşetici krem sürün ve çay demliyine biraz sıcak su ve boynuza ütü yapar gibi ağrıyan bölgede gezdirin sabahları biraz daha iyi kalkarsınız

  mustafa

  Kardeşim toplumun selameti için psikiyatriye sen gitmelisin bence, bu agresiflik neden? İnsanların bir derdi var ki soruyorlar değil mi.

  cami - Yozgat

  ya kardeşim öncelikle psikiyatri bölümüne gidin bence adam herşeyi anlatmış nörolojiye gidin demiş , hala boynumun sağ tarafı ağrıyor neden acaba diye soran var! Allahım bu ülke neden bu kadar cahil .

  ALİ - Muş

  Bende de 5 yildan fazla boyun agrisi var isin komik tarafida doktorlar diyo biseyin yk emra bakarak soyluyorlar boyun fitigi aciklamalarinizdaki sanki bnim boynumdaki agrilari anlatiyorsuz sanirim boyun fitigidr bnm boy
  agrilarim acaba ne onerirsnz

  Gülsüm - Tekirdağ

  Merhaba boynumun sağ tarafı çok ağrıyor ağrısı başımı ağrıtıyor ve omzum da arıyor ne yapmalıyım fıtık mı acaba saygılarımla

  bahar yılmaz

  Boynumda ağrılar var . Boynumu çevirirken kıtır kıtır sesler geliyor
  Bir de boyun hareketlerini yaparken boynumdan vıcık vıcık kas sesi dik durmakta çok az zorlanıyorum
  Ne var ne olabilir ? Söyler misiniz?!

  YÖNETİCİ

  Halis Bey,
  Öncelikle geçmiş olsun. Yapabileceğiniz tek şey spor yapmak olacaktır. Yalnızca boynunuz için değil, genel sağlığınız açısından da oldukça önemlidir. Size tavsiyem buradaki egzersizleri dikkatlice inceleyin ve uygulayın, size mutlaka iyi gelecektir.

  http://w.boyunduzlesmesi.com/boyun-duzlesmesi-egzersizleri

  Halis Demir - Yozgat

  Boynumda 2 adet fıtık var. Spinal dekompresyona kadar herşeyi denedim ama olmadı. Gerçekten işe yarar bir çözümü yok mu bunun ameliyat olmak istemiyorum.

  melek keçebaş - Alanya

  Ameliyatsız çözüm varmı ben olmak istemiyorum doktorlarda önermiyo ama kollarıma vuruyor a?rilar dayanilmaz oldu

  nazan kaş - Konya

  Boyun fıtığın var kolum çok güçsüz ayrıca yüz kaslarımada bi etkisi olurmu aceba

 • İsminiz
  Şehir
  Yorumunuz
  Güvenlik Kodunu DeğiştirGüvenlik Kodu