Boyun Düzleşmesi
Boyun fıtığını önlemenin yolları

Boyun fıtığını önlemenin yolları

Boyun fıtığı nasıl önlenir ve tekrar yakalanmamak için nelere dikkat edilmelidir sorusuna cevap veriyoruz.
4.8 (4 oy)

Boyun fıtığı, sinirlere baskı oluşturan bir boyun hastalığıdır. C-1, C-2, C-3, C-4, C-5, C-6, VE C-7 numaralı boyun omurları insan vücudundaki en küçük, en narin omurlardır. Bu nedenle herhangi bir düşme anında en kolay bu omurlar etkilenir ve eğer ciddi bir travma sonrasında gerekli önlemler alınmaz ise boyun fıtığı oluşur . Hareket edildiğinde çok keskin ve şiddetli bir ağrı hissedilir,boyun fıtığı can yakıcı ve ağrı verici bir hastalıktır. Boyun fıtığı yerleşmeden önlemler alınabilir.

İnsan omurgası C şeklinde ve kıvrımlıdır. Farklı taraflara doğru eğriliklere sahiptir. Bu şekil bozulmadan korunmalıdır. Boyun düzleşmesi boyun fıtığına yol açar. Bunu engellemek için alınması gereken önlemlerin başında boyun kaslarını ve vertebreyi yani omurgayı C şeklinde tutacak hareketleri yapmak gerekir. Boyun kasları bel kasları kadar güçlü ve geniş değildir.Bu nedenle zayıf kalmamı ve boyun fıtığını engellemekte gerekli olduğu için kuvvetlendirilmelidir. Boyun fıtığını önlemek  için yapılması gerekenler sırasıyla şunlardır;

1-İlk olarak oturuş pozisyonlarına dikkat etmek. Koltukta ve ya sandalyede otururken kalça ve diz arasında 90 derece açı yapmak. Dik durmaya ve oturmaya çalışmak, kambur ve ya yana kaymış biçimde eğri oturmamak.

2-Televizyona ve ya bilgisayar ekranına bakarken göz hizasında bakmak.

3- Kanepe kenarında uyumamak. Yastık seçimini doğru yapmak ve boynun en rahat ve sağlıklı olduğu şekilde uyumak.

4-Ani ve sert boyun hareketleri yapmamak. Araç kullanırken sürekli olarak camı açık tutmamak, cereyandan  korunmak. Emniyet kemeri kullanmak ve olası kazalarda travma etkisini azaltmak.

5- Her sabah belli boyun egzersizlerini yapmak ve bunu alışkanlık haline getirmek.

6- Boyun düzleşmesini engellemek için kısa ve etkili profesyonel masajlar yaptırmak. Bilinçli şekilde uygulamalar ile fıtığın oluşmasına karşı önlem almak.

7-Gerekli olduğunda yorulan boynu dinlendirmek için boyun minervasının yumuşak olan materyallerden yapılmış olanlarını kullanmak ve böylece boynu dinlendirmek.

8- Uzun süre bilgisayarda çalışmamak, küçük molalar vererek dinlenmek.

9-Ağır eşyalar taşımaktan kaçınmak.Sırt çantalarını tek omuza asarak taşımamak, yük ve ağırlığı eşit olarak dağıtarak eşya taşımak.

10-Başı sürekli aşağıya eğik biçimde duran el işleri yapmamak. Boynu dinlendirerek ve belli dinlendirme egzersizleri yaparak aralar vermek.

11- Spor öncesi iyice ısınmak ve ani boyun hareketlerinden kaçınmak, spor sonrası terli olan boynu korumak için önlemler almak ve havlu ile kurulayıp, boyun bölgesini  ıslak bırakmamak.Isınmış kasları çok zorlamadan ve ağrı olduğu durumlarda hemen egzersizlere ara vermek gerekir.

12-Ağrı hissedilen durumlarda kas gevşetici ilaçlar, bazı merhemler kullanılarak hastalığın başlaması önlenebilir. İlaç kullanmadan evvel doktora danışılması gerekir. Bazı baş dönmeleri boyun fıtığı kaynaklıdır. Bu nedenle kuvvetli ilaç ve kas gevşeticiler ancak doktor önerisi ile kullanılmalıdır. İlaçların yan etkisi olabilir.

13- Saçı iyice kurutmadan ve rüzgarlı ortamlarda kalındığında boyun tutulmaları olur. Bu boyun fıtığına direkt olarak sebep değildir ama boyun tutulması sonrasında hastanın boynunu yanlış pozisyonlarda tutması ile oluşabilir. Bu yüzden boyun için aşırı hassas olunması, boyun tutukluluğu ardından yaşanan kol ve el uyuşmaları ve parmaklarda karıncalanmalar olduğunda vakit kaybetmeden bir uzmana gidilmelidir. Boyun fıtığı için önlemler  alınmaz ve belirtiler ihmal edilirse bazı ufak tutulmaların ilerde büyük ve ameliyatlı ameliyatsız olmak üzere ciddi medikal müdahaleler gerektiren boyun fıtıklarına dönüştüğü bilinmektedir. Ellerin uyuşması boyundaki sıkışmadan dolayı sinirlerden gerekli bağlantının parmak uçlarına kadar ulaşmamasından dolayı olur. Hafif dereceli de olsa tüm boyun tutulmalarında tetkik yapılmalıdır. Geç teşhis edilirse,  boyun fıtığı ileride ameliyat olunmasına sebep olabilir.