Boyun Düzleşmesi
Boyun Fıtığında Kineziterapi

Boyun Fıtığında Kineziterapi

Son dönemlerin yaygın boyun fıtığı tedavisi kineziterapi hakkında uzmanlar açıklama yaptı.
1.0 (1 oy)

Mekanik kaynaklı etkenler sonucunda zaman içerisinde boyun bölgesindeki omurgada kemik ve kıkırdak bozukları veya boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Kineziterapi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi uzman doktoru Yasemin Güleşan, boyun ağrısı akıllara geldiğinde aslında ense bölgesinde, sağ veya sol omuzlara doğru yayılan kürek kemiklerinin üst kenarları kısmındaki ağrı duygusu kastedildiğini söyleyerek, "Bu ağrı zaman zaman kollara da yayılabilir. Boyun hastalıkları kinezi terapi yöntemi ile tedavi edilir. Konusunda uzman personelimiz ile hastalığın zorluklarının komple olarak üstesinden gelmenize yardımcı olmaktayız" olarak belirtti. Cerrahi işlemlere gerek kalmadan servikal osteokondrozu (dejeneratif boyun bozukluklarını), boyun fıtıklarını ve farklı boyun hastalıklarının tedavi edildiğini belirten Uzman Doktor Yasemin Güleşan şunları da ekledi:

"Vücudumuzun yanlış şekillerde sabit kalmasıyla omurgaya gelen yük ve fazla kilolarla beraber bilgisayar başında uzun süre vakit geçirmek, ani hareketler ve aşırı yük kaldırmak boyun omurgamızı bozabilir."

Hastalıkta Tanının Önemi

Eski zamanlarda röntgen veya MR tanı yöntemi ile hastalığın gerçek sebebinin kolaylıkla tespit edilebileceği düşünülüyordu. Ancak söz konusu tetkikler kas dokusunu mercek altına almadan sadece kemik ve kıkırdak dokularındaki değişiklikleri saptayabiliyor. Fakat kemik ve kıkırdakların magnezyum, kalsiyum, fosfor ve çeşitli mikro element ihtiyacını karşılayan kaslardır.

Her hastalıkta olduğu gibi hastanın uzman doktorlar kontrolünde hastalığın tanısını koyma evresinden sonra gerekli işlemlerle beraber en kısa sürede tedavi olması gündelik hayatına devam edebilmesinde en büyük faktörlerden biridir.