Boyun Düzleşmesi
Boyun Fıtığında Fizik Tedavi Yöntemi

Boyun Fıtığında Fizik Tedavi Yöntemi

Boyun fıtığı; omurgayı oluşturan kemiklerin arasında bulunan disklerin, zamanla içeriden dışarıya doğru çıkarak sinir kökünün ya da omuriliğin üzerine baskı yapması sonucunda oluşan bir rahatsızlık olarak açıklanabilir.
0.0 (0 oy)

Boyun fıtığı teşhisi için kişi öncelikle sağlık kuruluşlarının ilgili bölümüne giderek muayene olmalı ve doktorun kendisinden talep ettiği röntgenleri çektirmelidir. Hastaya boyun fıtığı teşhisi konulduktan sonra hasta kendi şartları içerisinde operasyon ya da fizik tedavi yöntemini tercih edebilir. Boyun fıtığında operasyon sonrası iyileşme süreci uzun olabileceğinden boyun fıtığının durumu ve vücuttaki etkisi gibi faktörler göz önüne alınarak fizik tedavi yöntemi ile fayda sağlanabilir.

Kişi öncelikle doktoruna fizik tedavi ile fayda sağlayıp sağlayamayacağını sormalıdır. Doktordan onay alan boyun fıtığı hastaları, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine röntgenleri ile giderek fizik tedaviyi uygulayacak uzmana kendisi hakkında bilgi vermelidir. Uzman, röntgen sonuçlarına göre bir tedavi yöntemi belirleyebileceği gibi kendisi de yeni röntgenler talep edebilir. Kişi boyun fıtığının duruma göre uygulanacak seanslar sonrasında boyun fıtığında iyileşme sağlayabilir.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı, herhangi bir belirti göstermeden ilerleyebileceği gibi, boyun tutulması, kollarda ve elde ağrı; uyuşma ya da karıncalanma, kol ve ellerde güçsüzlük gibi belirtiler şeklinde de kendini gösterebilir. Kişi belirtilerden birini yaşadığında vakit kaybetmeden muayene olmalıdır. Kişinin belirtilerden sonra muayene ya da tedavi olmaması durumunda boyun fıtığı fizik tedaviile iyileşme gösteremeyecek kadar ilerleyebilir ve boyun fıtığı ameliyatı kaçınılmaz olabilir.

Boyun Fıtığında Ameliyat

Hasta günlük işlerini halledemeyecek kadar kötü durumdaysa ya da uzman doktorun kesinlikle ameliyat önermesi (Uzman hekimler ameliyattan önce fizik tedavi, spor ya da istirahat önerirler. Ameliyat öneriyorlarsa hastanın diğer yöntemlerle fayda sağlayamayacağını düşünüyorlardır) durumunda ameliyat olabilir. Boyun fıtığı, kendini tekrar edebilen bir hastalık olduğu için; hastanın, ameliyat sonrası risk faktörlerini tamamen hayatından çıkarması gerekir.