Boyun Düzleşmesi
Boyun fıtığına en çok yakalanan meslek grupları

Boyun fıtığına en çok yakalanan meslek grupları

Hangi meslek grupları, boyun fıtığı olma riskini daha fazla taşıyor? Kimler daha fazla risk altında işte bunların cevabını veren yazımız.
4.0 (10 oy)

Günlük yaşantımızı ağız tadı ile sürdürebilmemiz tabii ki çok önemli. Yoğun tempoya ayak uydurarak, her işimizi zamanında ve eksiksiz yerine getirdiğimizde, bir sonraki güne daha huzurlu başlarız. Bu koşuşturmaca içerisinde önümüze engeller çıkmaması için bize gereken en önemli şey sağlıktır. Sahip olduğunuz ciddi bir sağlık sorununuz varsa zaten ağzınızın tadı yoktur ve rutin işleyiş sizin için çoktan bitmiş, hayat akışınız sağlık sorununuzla ilgilenmek üzere yeniden düzenlenmiştir. Veya size huzursuzluk veren, belirtileri ile canınızı sıkan ve performansınızı etkileyen bir sağlık sorununuz varsa, rutin düzeninizi bozmadan sadece aksaklıklara neden olan bu problemle birlikte bir ömür yaşamak durumundasınız. Sizinle beraber güne başlayan ve yine sizinle beraber gün boyu dolaşan hatta uykularınızda bile sizden ayrılmayan bir ağrıyla yaşamak mesela. Size vermiş olduğu huzursuzluk, yaptığınız her işin içerisinde olacak, ve bu ağzınızın tadını kaçırmaya yetecek artacaktır hatta.

Bu sorunlarla hiç karşılaşmamak veya yok etmek mümkün olmasa da, minimum düzeye indirmek bireyin elinde olan bir durumdur. Bildiğiniz üzere birçok rahatsızlığın nedeni stres, düzensiz beslenme, düzensiz yaşam vb. Bu konulara dikkat ettiğinizde sağlık sorunlarınızın birçoğunu ardınızda bırakabilirsiniz. Ancak bazen siz ne kadar düzenli yaşasanız da, sağlıklı beslenseniz de, mesleğiniz nedeni ile sizi bulan hastalıklar vardır. Yani tam deyimiyle meslek hastalıkları. Bunların içerisinde ise sıkça rastlanan boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı kabaca boyun omurları arasında bulunan disklerin zamanla yıpranması ve fıtıklaşması ile oluşmaktadır. Sertleşen ve yerinden oynayan diskler sinirlere baskı yapmakta ve bu baskı sonucu boyun, sırt ve kollarda ağrılara ve güç kaybına neden olmaktadır. Duruş bozuklukları bu durumun başlıca nedenidir. Eğer duruş bozukluğuna maruz kaldığınız bir işiniz varsa bu rahatsızlıkla her an tanışabilirsiniz.

  • Bir diş hekimi iseniz, tedavi esnasında mecburen ters pozisyonda durmanız ve uzun süre boynunuzu aynı pozisyonda tutmanız,
  • Masa başı yoğun bilgisayar veya daktilo kullanımı gerektiren bir işiniz varsa, sürekli başınız önde ve uzun süre ekrana bakarak çalışmanız,
  • Eğer bir şoför iseniz, ani frenlere, manevralara, çarpmalara maruz kalmanız veya çok uzun mesafelerde aynı pozisyonda durmanız,
  • Öğretmen iseniz, sürekli ayakta durmanız, yazı yazabilmek için bir kolunuzu sürekli yukarıda tutmanız,
  • Ağır yük taşımanızı gerektiren bir işiniz varsa, örneğin bir depo elemanı iseniz uygunsuz bir şekilde, desteksiz olarak ağır kaldırmanız,
  • Taşıyabileceğinizin üstünde yük almanız ve bu hareketi sürekli yapmanız, ağırlığı hep aynı tarafta taşımanız,
  • Ev hanımı iseniz, temizlik yapmanız, perde asmanız, dikiş dikmeniz, hamur açmanız, İşleri yetiştirmek için hızlı ve kontrolsüz davranmanız, ters hareketlerde bulunmanız boyun bölgenizi ciddi anlamda zorlayacah ve boyun fıtığına yakalanma riskinizi artıracaktır.
  • Bayan olmanız, erkeklere oranla boyun adalelerinizin güçsüz ve narin olması sebebiyle fıtığı yakalanma riskinizi artırmaktadır.

Kendinize ve sağlığınıza çok dikkat ediyor olsanız da, mesleğinizden dolayı yakalanabileceğiniz bu rahatsızlık günlük yaşantınızı ciddi anlamda zorlayacaktır. Boynunuzda, kolunuzda, ellerinizde hissedeceğiniz uyuşmalar ve ağrılar hayat kalitenizi düşürecek, iş yapmanıza engel durumlar teşkil edecektir.  Çok severek seçtiğiniz ve yaptığınız mesleğiniz sizin için kabusa dönüşmeden, ufak detaylara dikkat ederek, sürekli ve düzenli molalar vererek, arada bir esneme gevşeme hareketleri ile boynunuzu çalıştırarak, çalışma koşullarınızı gereken ergonomik şartlar doğrultusunda hazırlayarak riski minimize edebilirsiniz. Bütün bunlara rağmen yine de boyun fıtığınız varsa, mesleğinizi değiştirmek veya sonlandırmak gibi bir ihtimal de söz konusu olmadığına göre, bir an önce tedavisine başlayarak, ilerlemesine engel olmalısınız.