Boyun Düzleşmesi
Boyun Fıtığı Yürüme Bozukluklarına Yol Açıyor

Boyun Fıtığı Yürüme Bozukluklarına Yol Açıyor

Boyun fıtığı ve yürüme bozukluğu arasındaki bağlantı ile ilgili uzmanlar açıklamalarda bulundular.
0.0 (0 oy)

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Soner Büyükkınacı, boyun fıtığı hastalarına önemli açıklamalar yaptı. Boyunda meydana gelen şiddetli ağrıların uzun süre yaşanması durumunda dikkate alınması gerektiğini söyleyen Soner Büyükkınacı, “Vücudun tüm yükünü taşımakta olan disk dokusu deforme olduğu zaman boyun fıtığı ortaya çıkabiliyor. Boyun fıtığı yaşayanlarda ilerleyen dönemlerde yürüme bozukluğu da meydana gelebilir.” dedi.

Hastalığın detaylı bir şekilde muayene işlemi yapılması ve MR incelemesi sonucunda teşhis edilebileceğini söyleyen Büyükkınacı, “Hastalığın erken teşhis edilmesi, hastalığı yaşayanların problemlerinin azaltılması ve engellenebilmesi açısından önemlidir. Ayrıca erken teşhis koyulan hastaların tedavisinde de daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.” uyarısını yaptı.

Ameliyat Tedavisi Önemli Olabilir

Tedavi yöntemlerinin pek çok farklı türü olduğunu söyleyen Büyükkınacı, “Ameliyat tedavisini genellikle ilerleyen dönemlerde tercih ediyoruz. Bunun dışında ilaç ile tedavi ve fizik tedavi gibi tedavi metodları da mevcut durumda. Hastaların ameliyat tedavisinden ise kesinlikle korkmamaları ve ertelememeleri gerekiyor.” yorumunu yaptı.

Tedavilerde ilk seçeneğin genellikle boyunda disk protezi kullanılarak uygulandığını söyleyen Büyükkınacı, hastaların yaşam tarzlarını değiştirmesi gerekebildiğini ve beslenme düzenlerine de dikkat etmesi gerektiğini söyledi.