Boyun Düzleşmesi
Boyun Fıtığı Yürüme Bozukluğuna Yol Açıyor

Boyun Fıtığı Yürüme Bozukluğuna Yol Açıyor

Vücudun ağırlığını taşımakta olan diskin dokularının deforme olması yürüme bozukluklarına da yol açabiliyor.
0.0 (0 oy)

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Soner Büyükkınacı, boyun fıtığı ve yol açtığı rahatsızlıklar ile ilgili açıklamalar yaptı. Boyun bölgesinde ortaya çıkan şiddetli ağrıların dikkate alınması gerektiğini söyleyen Büyükkınacı, “Vücudumuzun büyük yükünü üstlenen disk dokusunda deforme meydana geldiği zaman boyun fıtığı ortaya çıkabilir. Diskin bozulması ile birlikte başlayan sorunlar ilerleyen dönemlerde yürüme bozukluğu yaşamanıza da sebep olabilir.” şeklinde konuştu.

Tedavi edilmeyen boyun fıtığı hastalıklarında omurilik bölgesi sürekli olarak baskı altında olacağı için bacaklarda kuvvetsizlik hissinin ortaya çıkabileceğini söyleyen Büyükkınacı, yürüme bozukluğu ve idrar tutamama gibi problemlerin kişilerde belirli bir dönem sonra başlayabileceğini söylüyor.

Cerrahi Tedavi Son Çare Olabilir

Uzman bir doktor tarafından detaylı bir muayene yapılması ve gerekli MR sonuçlarının incelenmesi neticesinde kesin sonuçların belli olacağını söyleyen Büyükkınacı, “Hastalıkta teşhis için ilk önce problemler ortaya çıkartılmalıdır. Daha sonra muayene ve MR incelemesi kısmına geçiş yapılabilir. Belirtilerin benzeştiği noktalarda ise kesinlikle emin adımlar atılmalıdır.” dedi.

Cerrahi yöntemlerin son çare olarak tedavide uygulandığını söyleyen Büyükkınacı, cerrahi operasyonların günümüzde kolay ve güvenilir şekilde yapıldığını ve hastaların bu tedavi şeklinden korkmaması gerektiğini söyledi.