Boyun Düzleşmesi
Boyun Fıtığı Tekrarlar Mı?

Boyun Fıtığı Tekrarlar Mı?

Boyun fıtığı, ameliyat edilmeden önce fizik tedavi yöntemleri ile desteklenmesi gereken hastalıklardan biri olarak dikkat çekiyor.
0.0 (0 oy)

Boyun fıtığı ameliyatı geçiren hastalarda; dikkat edilmemesi halinde hastalığın tekrarlama riski bulunuyor.

Boyun Fıtığında Ameliyat

Ameliyatı geçiren hastaların; sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilmeleri için, iyileşme sürecinin ardından koruyucu fizik tedavi yöntemlerini tercih etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde ameliyattan kısa bir süre sonra fıtık oluşumu yeniden ortaya çıkabiliyor. Ameliyat olan hastaların sorunlu bölge ile ilgili olarak düzenli muayenelere katılmaları ve belirlenen periyotlarda gerekli tetkik ve tahlilleri yaptırmaları gerekiyor. Boyun fıtığının; fizik tedavi ile büyümesini engelleyen hastalar, tedavi sonrasında boyun fıtığının küçülmesi ile fayda sağlayabiliyorlar. Ancak bu durumda hastanın; boyun fıtığının, tamamen iyileştiğini düşünmemesi gerekiyor. Boyun fıtığı teşhisi konulan hastaların, potansiyel boyun fıtığı hastası olduklarını ve hayatlarını bu hastalığa uygun yaşamaları gerektiklerini kabul etmeleri gerekiyor. Hastalığın erken teşhisi; tedavi yöntemlerinin belirlenmesi konusunda hayati önem taşıyor.

Boyun Fıtığı Teşhis ve Tedavisi

Boyun fıtığı, bel ve boyun bölgesinde şiddetli ağrılar şeklinde kendini gösterebiliyor. Beden işçileri ve bazı spor branşlarıyla ilgilenen kişiler, potansiyel boyun fıtığı hastaları olarak kategorize ediliyor. Belirtilerden birini ya da birkaçını yaşayan hastaların; vakit kaybetmeden hastanelerin ilgili bölümlerine başvurmaları gerekiyor. Yapılan muayenenin ardından, hastalığın safhası belirlenebiliyor. Boyun fıtığının durumuna göre; hastaya farklı tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Hastalığın kesin tanısının konabilmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin belirlenebilmesi için hastanın MR sonuçlarına bakılıyor. MR sonuçlarına göre hastanın boyun fıtığı durumuna göre; fizik tedavi ya da ameliyat tedavisi yöntemleri öneriliyor. Ameliyat ile tedavi sonrası hastaların yaşam koşullarında birtakım değişikliklere gitmeleri gerekiyor.