Boyun Düzleşmesi
Boyun Fıtığı Nedir

Boyun Fıtığı Nedir

Boyunda fıtık nedir ve fıtık oluşumunu tetikleyen faktörler neler, boyun fıtığına karşı iyi gelenler nelerdir buradan öğrenebilirsiniz.
4.0 (1 oy)

Boyun fıtığı boyun omurlarının arasında bulunan kıkırdak dokunun omurilik kanalına doğru yer değiştirmesiyle meydana gelen, sinirlere ve omuriliğe baskı yapmak suretiyle oluşan hastalığa verilen isimdir. Boyun omurları omurga sisteminin en ufak yapılı ve en hassas yapısıdır. Amortisör görevi gören disklerin zamanla yıpranmasıyla fıtıklaşır. Bu ağrı boyun, sırt ve kollarda ağrıya, işlev kaybına yol açabilir. Kapsamlı bir muayene ile tespit edilebilir.

Boyun fıtığı nedir ve nasıl oluşur
Aklımıza fıtık deyince her ne kadar önce ameliyat olmak gelse de, her zaman ameliyat gerekli olmaz. İlaçlar ile tedavi sağlanabileceği gibi fizik tedavi de uygun olabilir. Düzenli, bilinçli sporlar ile tedbir alınması mümkündür. Vücudumuza iyi davranmak, ona iyi bakmak ise yaşlılıktan kaynaklanan fıtıkların oluşum sürecini yavaşlatacaktır. Sigara içmek, düzensiz ve kalitesiz beslenmek ve sigara içmek ise bu süreci hızlandıracaktır. Fiziksel sebeplerin yanında genetik sebeplerden de bahsedebiliriz. Önemli nedenlerin arasında genetik sebepler büyük roller üstlenirler. Doğuştan zayıf kaslar ve doğuştan omurga fizyolojisindeki bozukluklar bunların arasında yer alır. Ailenizde böyle bireyler varsa sizinde risk grubunda olduğunuz anlamına gelir. Bu sebepten boynunuza daha çok önem vermeniz ve onu korumanız gerekmektedir. Kazalardan sonra boyun fıtıkları oluşabilir. Hatta çok eskiden olmuş bir kaza sonucu yıllarca aradan sonra fıtık oluşabileceği belirtilir. Darbeler ve zorlanmalar da fıtığa sebebiyet verir. Hava akımları ve ıslak saçlar ile dolaşmak da fıtık oluşumunda rol oynar. Klimalar da bu ihtimali güçlendiren diğer nedenlerdendir.

Boyun fıtığı neden oluşur
Duruş bozuklukları bu sürece dahil edilebilir. Masa başı çalışan kişilerde risk grubunda yer alır. Ergonomik bir koltuk sizi bu riskten koruyabilir. El işi yapmak, TV karşısında rahatsız pozisyonlarda uzun süre kalmak, saatlerce oturmak, uzun süre araç kullanmak gibi sebeplerden de ortaya çıkabilir. Vücudun direncini kıran, bağışıklığı zayıflatan streste bu hastalıkta büyük ve önemli bir rol üstlenir. Sigara kullanımı vücuttaki kan dolaşımını bozması yüzünden hastalığa davetiye çıkarır. Osteoropoz  ise kemiklerde güçsüzlük, kemik yoğunluğunun azalması manasına gelen halk arasında kemik erimesi diye bilinen hastalık da fıtığa katkıda bulunur. Bunun sebebi kemiklerde güçsüzlüğün disklerde tahribata yol açmasıdır. Boyun fıtığının belirtileri sinirlere baskı uygulandığından dolayı boyun ağrısı, sırt ağrısı, kol ağrısı, omurlarda ağrı, belde ağrı oluşmasıdır. Ayrıca bacaklara giden sinirler de omurilikten geçmesi sebebiyle bacaklarda ağrı da görülmesi olağandır. Hatta ileri safhalarda bacaklarda güçsüzlük ve his kaybı yaşanabilir. Ağrı genellikle boyun, omuz, sırt ve kürek kemiklerindedir. İleri evrelerde ise kolda uyuşmalar, hissizlik ve kol kaslarında erimelerde görülmüştür. Eğer ağrı sadece boyun ve sırttaysa boyun tutulması, boyun düzleşmesi gibi hastalıklardan da şüphelenilebilir. Bu hastalığı öğrenebilmenin en doğru yolu MR tetkiki yapılmasından geçer. MR tetkikinden sonra net sonuç ortaya çıkar. 

Boyun fıtığına karşı iyi gelenler
Boyun fıtığında teşhis konduktan sonra tedavi yöntemlerinde öncelikle ağrı kesici ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar, anti enflamatuar ilaçlar, istirahat tedavisi, fizik tedavisi uygulanır. Bu yöntemler denendikten sonra hala bir sonuç alınamıyorsa ve hastanın yaşam kalitesi düşüyorsa cerrahi müdahale yöntemi seçilir. Kolda kuvvet kaybı varsa, hasta felç olmaya doğru giden bir grafik çiziyorsa, kaslarda erimeler başlamışsa cerrahi müdahaleyi seçmek bu aşamada en doğru olandır. Sağlığımız en büyük hazinemiz olduğu için onu korumak en büyük gayemiz olmalıdır. Vücudunuz ona yaptığınız her kötülüğün faturasını size günü gelince kesecektir. Korunmak için stresten uzak durmalısınız, sigara kullanmamalı, ters hareketlerden kaçınmalısınız. Ağır şeyler kaldırmamalı, boynunuzu sıcak tutmalısınız. Rahatsız pozisyonlarda kalmamaya özen göstermelisiniz. Düzenli spor yaparak bunu iyice pekiştirmelisiniz.