Boyun Düzleşmesi
Boyun fıtığı nasıl anlaşılır

Boyun fıtığı nasıl anlaşılır

Boyun fıtğına yakalandığınıza dair bazı ipuçları vardır. Ağrı, bunların başında gelse de kollarda uyuşma ve his kaybı da belirtiler arasında sıralanabilir.
4.5 (2 oy)

Boyun fıtığı boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru kayıp, bunun sonucu olarak yerini değişitirmesi ve kolllardaki sinirlerde baskıya yol açmasıyla oluşan bir boyun hastalığıdır.Vücutta,omurgada bulunan C-1, C-2, C-3, C-4, C-5, C-6, VE C-7 numaralı boyun omurları omurga sistemi içindeki en küçük,en hassas omurlardır. İşte bu nedenle yaşanacak herhangi bir kaza esnasında ve ya herhangi bir düşme ve ya sert bir şekilde boyuna alınacak bir darbe sonucu sonrasında en çabuk ve kolay şekilde bu omurlar etkilenir. Boyun fıtığı belirtisi olarakomurlar arasında yer alan kıkırdak giderek bombeli olmaya başlar, sinirin altındaki kısma girer, burada şiddetli ve ağrıya yol açan bir baskı oluşur. Buradaki sinirlerin etkilenmesiyle o alanda dayanılmaz ağrılar başlar, ardından boyun kısmında kalıcı bir hareketsizlik oluşur. Kişi boynunu hareket ettirmeye çalıştığında ise çok keskin ve şiddetli bir ağrı hisseder. Boynunu oynatamaz. Hatta bazı durumlarda hasta kıpırdayamaz hale gelir. İşte bu hastalık bu kadar can yakıcı ve ağrı verici, hatta artan ağrılar nedeni ve hareketsiz bırakması sebebiyle yaşam kalitesini fazlasıyla düşürücü son yıllarda çok yaygın görülen bir hastalık olmuştur.

 

İlk başlarda boyun fıtığı belirtileri kolayca anlaşılmadığı ve ağrılar az iken gereken önem ve hassasiyet gösterilip tektiler için doktora başvurulmadığı için belirtiler gitgide kronikleşir. Oluşum sebepleri önemsenmeyen ayrıca hastalık ilk belirtilerini gösterdiğinde gerekli önlem alınmayan bir hastalık olan boyun fıtığının pek çok nedeni vardır. İlk olarak kazalar ve yaralanmalardır. Travma sonrasında uzun süre geçmeyen ve ya bir müddet geçip sonra sebepsiz yere gelen bölgesel ağrılar ve kol ve parmak uyuşmaları gizli belirtilerdir. Çoğu hasta tarafından travma sonrası olduğu akla gelmediğinden önemsenmez ve doktora başvurulmaz. Artan ağrılar ve uyuşmalar başka hasatlıklara ve genelde soğuk algınlığına bağlı boyun tutulmalarından olduğu zannedilir. Bazen çocukken ve oyun oynarken yaşanan ani düşmeler, o anda fark edilmeyen boyun travmaları, ufak fıtıklara yol açar.Bu nedenle bazı gelişim bozuklukları olur.Kaslar zayıflar ve büyüme çağındaki çocuklarda sorunlara yol açar. Sinirlerde oluşan sıkışmalar baş dönmesi yapar, bazen bu baskı göz sinirlerine etki eder. Baş ağrısına yol açtığı için boyun kaynaklı olduğu düşünülmez. Bu ağrılar basit tedavi yöntemleri yani sarma, buz koyma ve ya kas gevşetici merhemlerle geçiştirilir. Aslında o anda boyun omurlarında gerçekleşen travma önemsenmelidir. Bu ileriki yaşlarda diğer sebeplerinde etkisi ile fıtık hastalığına yol açar.

 

Kişilerde görünen vücut duruş bozuklukları da boyun fıtığının belirtilerindendir. Boyun fıtığı olan hastaların pek çoğunda vücutlarının özellikle boyun ve sırt omurlarının yanlış duruş pozisyonları nedeniyle kaymış ve ya kambur olduğu gözlenmiştir. Bunun fıtıklardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bu hastalar, boyunlarını sürekli aşağıya eğik olarak tutmakta ve dik durmakta zorlanmaktadır. Boynunda fıtık olan kişi uzun süre aşağıya inik başla durmakta zorlandığı gibi,boynunu geriye doğru ve ya yukarı doğru çevirirken de zorlanmaktadır. İşte bu belirtileri fark etmeyen kişilerde fıtık ilerler ve tedavi olmadan geçmez. Boyun çevrildiğinde ağrılar oluşması normal değildir, bunu boyun tutulmasına bağlamak yanlıştır. Boyun tutukluğu fıtığın bir göstergesi olabilir. Hava şartları iyi iken boyun tutulması boyun fıtığının belirtisidir. Boyun omurları çok yönlü hareket eder. Hareket anında ses duyulması, fıtık belirtisidir. Kireçlenme ile karıştırılmamalıdır çünkü boyun fıtığında baskı ve sıkışma olduğundan ağrı çok belirgindir, bazen dayanılmaz boyutlara ulaşır. Boyundaki ağrı diğer kısımlara, sırt ve hatta bel kemiğinin tamamına sirayet eder.