Boyun Düzleşmesi
Boyun fıtığı ilk belirtileri

Boyun fıtığı ilk belirtileri

Boyun fıtığının ilk belirtisi boyun bölgesinde hissedeceğiniz ağrılardır. Ancak boyundaki her ağrı fıtık habercisi olmamakla birlikte, boyun fıtığı başlangıcına bir işaret olabilir.
2.7 (6 oy)

Boyun fıtığı, boynumuzda bulunan 6 adet omurun arasında, boyun bölgesinin düzleşmesi sonucu sıkışan sinirlerdir. 2 omur arasında sıkışma yapan bu sinirler, unutkanlık, halsizlik ve kollarda uyuşmanın yanı sıra boyunda ağrı olarak rahatsızlık verebilir.

Esasında boyun fıtığının arefesi olarak boyun düzleşmesini kabul edebiliriz. Yani boyun fıtığının ilk belirtisi boyundaki düzleşmedir. Masa başında çalışmak, sürekli aynı pozisyonda başımızı tutarak iş yapmak, boyun düzleşmesini ve devamında da boyun fıtığını tetikleyebilir. İleri yaşlarda daha sık görülen boyun düzleşmesi ve fıtık tanıları, 2000'li yılların gelmesi ve teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak, daha erken yaşlarda görülmeye başlanmıştır. 40 ve üzeri yaşlarda artık bel ya da boyunda oluşan fıtıklar sıklıkla duyduğumuz bir rahatsızlık haline gelmiştir. Ancak araştırmalar henüz 15 yaşından itibaren bu rahatsızlıklara maruz kalan bireylerin olduğunu göstermektedir.

Teknolojinin ilerlemesi boyun fıtığını arttırdığını söyledik. Bu teşhisi koyarken bilgisayar, tablet ve cep telefonu kullanımının artması, dolayısıyla uzun süre aynı yere bakarak aynı pozisyonda durma süreleri de artış gösterdiğinden ötürü, bahsedilen bu rahatsızlığın baş gösterme sayısının arttığını düşünmekteyiz. Bilimsel verilere her ne kadar dayanmayan bir düşünce olsa da, mantıken bunu doğru kabul edebiliriz.

Boyun fıtığının ilk belirtileri

  • Boyun bölgesinde kasılmalar ve batmalar
  • Boyunda ağrı ve devamında göz ve baş bölgesinde ağrılar
  • Kol ve ellerde uyuşma, hassasiyet ve manevra kabiliyeti azalması
  • Baş dönmesi ve mide bulantısı
  • Diğer belirtiler için Boyun Fıtığı Belirtileri sayfasına göz atabilirsiniz.

Kimler daha fazla risk altında

  • Masa başı ve bilgisayar başında saatlerce çalışanlar
  • Eğik pozisyonda çalışmayı gerektiren işlerde çalışanlar (Lehim, örgü ve dantel işi vb.)
  • 40 ve üzeri yaştaki bireyler
  • Spor yapmayan kişiler

Yukarıdaki belirtilerin kendisinde var olduğunu düşünen kişiler, gerekli tetkik ve muayeneleri yaptırmak üzere bir Nöroloji uzmanına görünmesinde fayda olacağını düşünüyoruz. Zira çoğu hastalıkta olduğu gibi erken teşhis bir hayli önem taşımaktadır.

Boyun fıtığına yakalanmamak aslında sizin elinizde olan bir durum. Kaza durumları haricinde bunu doğru olarak kabul edebiliriz. Bu rahatsızlık yaşam kalitenizi oldukça aşağılara çekecektir. Geç olmadan sabit duruşlu işlerde çalışanların, çalışmalarına mümkünse ufak aralar vermeleri, mümkün değilse en azından arada bir başka bir yöne bakmaları faydalarına olacaktır. Spor yapmak çoğu rahatsızlığı yok edebilir. Yüzme bu hastalık için ideal bir kovucudur. Eğer bunu yapamıyorsanız ufak egzersizler ve boyun hareketleriyle fıtık ihtimalini düşürebilirsiniz.