Boyun Düzleşmesi
Boyun Fıtığı El ile Tedavi Edilebiliyor!

Boyun Fıtığı El ile Tedavi Edilebiliyor!

Boyun fıtığının ameliyatsız tedavileri üzerine açıklama yapan uzmanlar hastalığın el ile tedavisinin mümkün olabileceğini belirtti.
0.0 (0 oy)

Boyun fıtığı hastaları manipülasyon yani el ile tedaviyle ameliyatsız olarak yüzde 98 oranında başarı ile tedavi edilebiliyor. Bel ve boyun ağrılarının çok yaygın bir sorun olduğunu ve günlük yaşantımızda ciddi hareket kısıtlamalarına gittiğini biliyoruz. Boyun fıtığı insanların yüzde 85'inde yaşamlarının bir döneminde ortaya çıkıyor. Genellikle 30 ile 60 yaş arasındaki erişkin grupta görülen boyun fıtığı artık hemen her yaşta ortaya çıkabiliyor.

Ameliyatsız İyileşmek

Masa başı ve yoğun bilgisayar kullanımı gerektiren ofis işleri yapan veya bilgisayar ile çok fazla vakit geçiren insanlarda boyun fıtığı riskinin arttığı biliniyor. Günlük hayatta farkında olmadan omurga fizyolojimize uygun olmayan bir çok harekette bulunuyor ve boyun fıtığının zeminini hazırlıyoruz. Bel ve boyun ağrıları çektiğimizde tedavi için en kısa sürede doktorumuza görünmemiz gerekiyor. Boyun fıtıklarında cerrahi bir tedavi gerekli değilse hastalığın durumuna göre fizik tedavi, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, enjeksiyon yöntemleri ve manipülasyon (elle tedavi) yöntemlerinden bazıları uygulanabilir. Bu süreçte erken teşhisin önemi büyüktür.

Türkiye'de son zamanlarda yaygınlaşan manipülasyon (elle tedavi) yönteminin yine de yeterli olmadığı biliniyor. Manipülasyon yöntemi hafif vakalarda 2-3, orta vakalarda 4-6, ileri vakalarda ise 8-10 seans ile uygulanabiliyor.  Elle tedavide hastalıklı bölgeye bir takım bastırma, germe ve döndürme gibi işlemler uygulanıyor.