Boyun Düzleşmesi
Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskleri

Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskleri

Boyun ameliyatı olmadan önce sayfamıza geldiniz, şimdiden geçmiş olsun. Size altın değerinde ipuçları vererek ameliyat esnasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonları aktaracağız.
3.3 (3 oy)

Her ameliyatta olduğu gibi boyun fıtığı ameliyatlarında da riskler bulunmaktadır. Fakat söz konusu boyun ve boyun bölgesi olduğunda, herhangi bir olumsuzluk çok büyük sıkıntılar doğurabilir. Hemen endişelenmeyin! Her operasyonda komplikasyonlar oluşmuyor, fakat yine de çok çok önemli bilgileri size sunacağız.

Aşağıdaki listede riskleri sizin için toparlamaya çalıştık, fakat bu liste asla ameliyat öncesi doktorunuzdan alacağınız bilgilendirmenin yerini tutamaz.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sıklığı

  • Anestezi'ye bağlı Alerji — (Görülme Sıklığı: Seyrek) genel anestezi ya da narkoz gerektiren her operasyon potansiyel olarak size zarar verebilir. Boyun fıtığı ameliyatlarının tamamına yakınında genel anestezi uygulanır, yani siz uyurken gerçekleşir herşey. Anestezi, sizde alerjik durumlara sebebiyet verebilir. Fakat pek çok az kişide bu durumlar oluşur. Yine de haberdar olmanızda fayda var.

  • Enfeksiyon — (Görülme Sıklığı: Seyrek) deri altına yapılan her türlü müdahale enfeksiyon, yani iltihabi durumlara açıktır. Boyun ameliyatında, bazen kıkırdak ve kemik yapısına da müdahale edildiğinden dolayı iltihap oluşumuna açıktır. Bu durumlardan korkulacak bir şey yok çünkü antibiyotik tedavisi ile enfeksiyondan kurtulabilirsiniz. Tabi, kemikerlinizde bu durum biraz farklı, tekrar bir ameliyata kadar sizi götürebilir fakat oldukça seyrek görülen durumlardır.

  • Damar Hasarları — (Görülme Sıklığı: Seyrek) boynunuzdan beyninize doğru bir çok noktada kan taşıyıcı damalar geçmektedir. Ameliyat sırasınca bu damarlara zarar verilebilir. 1000 kişide 1'den daha az görülen bu durum risk faktörleri arasında.

  • Sinir Hasarları — (Görülme Sıklığı: Seyrek) Servikal diskektomi ve spinal füzyon gibi operasyon süreçlerinde sinirlere zarar verilebilir. Burada bulunan sinirlerin bir çoğu ses tellerinizle bağlantılıdır. Dolayısıyla burada oluşabilecek herhangi bir sıkıntı ses kısıklığı ile sonuçlanacaktır. Bu durum oluşsa bile, kısa süre içinde geçecektir; tabi buradaki sinir tamamen zarar görmemişse. 

  • Vücudun Kabul Etmemesi — (Görülme Sıklığı: Seyrek) bazı operasyonlarda vücudunuza bir parça takılması gerekebilir. Başarılı bir ameliyat geçirmiş olsanız dahi takılan bu parçayı vücudunuz kabul etmeyebilir. Böyle bir durumda aynı ameliyat tekrarlanır ve yine bu durum oluşursa bu sefer farklı yöntemlerle ve parçalarla 3. bir ameliyat geçirmeniz mümkün olur.

Sizlere boyun fıtığı ameliyatının risklerini sunmaya çalıştık. Dileriz bu komplikasyonlar kimsenin ameliyatında baş göstermez. Eğer tüm bunlar yetmediyse bir de boyun ameliyatı risklerini anlatan dokturumuzu dinleyin: