Boyun Düzleşmesi
Boyun Egzersizlerinden Hangileri Boyun Fıtığına İyi Gelir?

Boyun Egzersizlerinden Hangileri Boyun Fıtığına İyi Gelir?

Boyun fıtığı egzersizleri, aksatılmadan düzenli olarak uygulandığında boyun kısmının güçlenmesini esneklik kazanmasını sağlar.
3.0 (1 oy)

Boyun fıtığı, boyun omurları arasında yer alan disklerin yıpranması, zamanla fıtıklaşmaya dönüşmesi nedeni ile oluşur. Bu sebeple düzenli ve bilinçli yapılan boyun egzersizleri tedavi açısından önemi çok büyüktür. Bu sayede boyun fıtığı oluşması ve ilerlemesi önlenebilir.

Boyun Fıtığı Egzersizleri Nelerdir?

Fleksiyorta Direnç

El alın bölgesine konulur ve sonra baş öne doğru hareket ettirilir. Baş hareket ettirilirken başın hareketine ellerle engel olmaya çalışılır. Bu egzersiz ona kadar sayılarak yapılmalı üç kere tekrar ettirilmelidir.

Ekstansiyona Direnç

Bu egzersizde iki el başın arkasına konulur. Daha sonra, baş arkaya doğru itilirken, ellerle bu itilmeye engel olmaya çalışılır. Bu hareket de yine ona kadar sayılarak yapılmalı ve 3 kere tekrar edilmelidir.

Yana Eğilmeye Direnç Gösterme

Öncelikle sol el, yüzün sol tarafına yerleştirilir. Daha sonra baş sola doğru döndürülürken, sol el ile bu harekete engel olmaya çalışılır. Aynı hareket sağ el ile başın sağ tarafına da uygulanır. Bu egzersiz her iki taraf için de ayrı ayrı ona kadar sayılarak yapılmalı ve 3 kere tekrar edilmelidir.

Döndürmeye Karşı Direnç Gösterme

Bu egzersiz sırasında sağ el başın arka tarafına yerleştirilir. Sol el ise, başın sol şakak tarafına yerleştirilir. Şimdi elinizle direnç gösterdiğinizde, başınızla sağ omzunuzun üzerinden bakmaya çalışmalısınız. Aynı şekilde başın diğer tarafına da hareketi uygulayın. 10’a kadar sayarak yapılmalı, 3 kez tekrar edilmelidir.

Boyun Ve Omuz Bölgesinin Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Boyun sağlığı, omuz bölgesinin sağlığı ile bağlantılıdır. Bu sebeple gündelik hareketler için bile dikkat edilmeli, bu bölgelerin zarar görmemesi için çaba sarf edilmelidir. Otururken çene bükük ve boyun arkaya çekilmelidir. Otururken, özellikle koldan destekli olan sandalyeler tercih edilmeli, omurga mutlaka sandalyeye dayanmalıdır. Sandalye kollarından destek alındığında, boyun ileri doğru eğildiğinde herhangi bir zorlanma yaşanmaz. Ayakta dururken, yine çene bükük ve boyun arkaya çekilmelidir. Bel mutlaka düz olmalı, dizler bükülmeden öne doğru eğilme hareketi yapılmamalıdır.