Boyun Düzleşmesi
Boyun Eğriliğine Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

Boyun Eğriliğine Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

Ani bir şekilde ortaya çıkabilen boyun eğrilikleri kas problemlerine yol açabiliyor.
0.0 (0 oy)

Tortikolis olarak adlandırılan boyun eğrilikleri bebeklik döneminde kişilerde meydana gelebilmektedir. Ayrıca genetik sebeplerden dolayı da doğum esnasında problemlere bağlı olarak boyun eğrilikleri meydana gelebilir. Servikal distoni olarak adlandırılan eğrilikler genetik bozukluklar ile birlikte aynı zamanda yaşa bağlı olarak da gelişebilmektedir.

30 ile 50 yaş aralığındaki kişilerde meydana gelebilen bu rahatsızlık omurganıza, boyun kaslarınıza ve başınıza darbe almak sonucunda da meydana gelebilir. Boyundaki lenf bezlerinin şişmesine sebep olan ve iltihaplı hastalıkların oluşmasına sebep olan boyun eğrilikleri zamanında tedavi edilmelidir.

Yaralanmalar ve Spor Egzersizleri

Ciddi alınan darbeler ve yaralanmalar ile birlikte aynı zamanda spor egzersizlerinizi yaparken yapacağınız yanlış bir hareket sonrasında da boyun eğriliği oluşabilir. Boyun kaslarınızı sürekli olarak çalıştırmanız ve onları rahatlatmanız spazm sorununun ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Sıcak uygulamalardan faydalanmanız, bol sıvı tüketmeniz ve egzersiz öncesinde ısınma hareketleri ile kaslarınızı açmanız da boyun eğriliği rahatsızlığını yaşamamak için alabileceğiniz basit ve pratik önlemler arasında yer almaktadır.