Boyun Düzleşmesi
Boyun düzleşmesinin tedavi yöntemleri

Boyun düzleşmesinin tedavi yöntemleri

Boyun düzleşmesinden kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İşte sizlere bu konuyla ilgili tedavi yöntemleri.
3.1 (21 oy)

Boyunda en sık rastlanan sorunlardan olan düzleşme, kasların aşırı gerilmesiyle meydana gelir. Boynun normalde C harfi biçimindeki şekli, düz bir hale gelir. Hastanın beyne giden dört damarından ikisi gerilir ve beyne yeterince kan gitmez. Bu durumda baş dönmesi, unutkanlık, bulantı ve ileri dönemlerde konsantrasyon bozukluğu, dengesizlik, isteksizlik ve alınganlık meydana gelir. Bu rahatsızlık erken teşhis ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanmasıyla kontrol altına alınabilir ve tamamen tedavi edilebilir. Boynun anatomik yapısı 7 tane omur, omurların arasındaki yumuşak diskler ve bunların etrafındaki kas, bağ, fasya gibi yumuşak dokulardan oluşmuştur. Boyundaki omurlar öne doğru kavis yaparak şekillenmiştir. Boyun düzleşmesi tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Bu boyundaki bazı hastalıklardan, tendon, kas ve bağlarda olan değişimlerden ortaya çıkan bir tablodur. Kaslar spazma girdiğinden, omurgayı arkaya doğru çeker. Yani kasların tehdidine karşı boyun düzleşir. Dikkat edilmediğinde boyun fıtığına kadar gidebilir.  

Boyun düzleşmesi tedavi yöntemleri nelerdir?

Boyundaki düzleşme fazla ilerlemediyse, kas gevşetici ilaçlar, gürültüsüz ve loş ışıklı ortamda dinlenme, sıcak uygulama ile tedavi edilebilir. İlerleyen durumlarda, ağrının kollara kadar inmesi halinde fizik tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir. Bu tedaviler aletli ya da elle uygulanan fizik tedavi yöntemleridir. Aletli olarak yapılan tedaviler 10-20 seans, elle yapılan tedaviler ise 5-10 seans sürmekte ve oldukça fazla başarı sağlanmaktadır. Rahatsızlığın tedavisinde hastaların bu konuda eğitilmesi, manuel uygulanan özel tedavi teknikleri, yüzeysel ve derin sıcak uygulamalar, akupunktur, manyetik alan tedavisi, traksiyon, elektro terapi, gevşeme egzersizleri ve medikal masaj uygulamalarıyla birlikte fizik tedavi yöntemleri kullanılır. Bu tedaviler sırasında uygulanan boyun egzersizleri sayesinde boyun kasları güçlendirilir. Hastaya gerektiğinde antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar verilebilir. Hastaların şikayeti fizik tedavi ile düzeldiğinde, ergonomi eğitimi yapılarak günlük yaşamı düzenlenir ve kendisine ağrıyı azaltacak durumlar öğretilir. Bu rahatsızlığı tedavi etmek için etkili yöntemler arasında kayroprakti tedavisi, dorsal mezoterapi ve antalgic trak tedavi sayılabilir. Çok ilerlemiş olan boyun düzleşmelerinde ise, cerrahi müdahale kaçınılmaz olur.

Kayroprakti tedavisi: Bunun amacı omurgada olan duruş ve hareket bozukluklarını eller yardımıyla düzeltmek ve sinir sistemi üzerinde olan baskılarını azaltmaktır. Böylece ağrıların giderilmesi ve vücudun fonksiyonlarının dengelenmesi sağlanır. Her yaş grubuna uygulanabilir. Hastalarda ilaç ve ameliyat ihtiyacı olmadan, boyunda olan düzleşme ellerle tedavi edilmektedir.

Antalgic trak tedavisi: Bu tedavi kişiye özel uygulanır. Hastanın durumuna göre yatay veya dikey olarak, antalgic trak cihazıyla omurga arasındaki diskler yavaşça açılarak, sinirler üzerindeki baskı azaltılır. Yaş ve esneklik durumuna göre uygulama süreci değişebilmektir. Sorunlu olan bölgede sıvı akışını arttırarak, boyun ağrılarını tedavi eder ve yaşam kalitesini arttırır.

Manuel terapi desteği: Hastalara yapılacak masaj terapisinde, kasları sadece eller kullanılarak gevşetilmekte, kas içinde olan kulunç adı verilen düğümler çözülmekte, kısalan kaslar açılmaktadır. Manuel terapi özel teknikleri olan fizyoterapi sistemidir. Bu uygulamada her hangi bir cihaz kullanılmamaktadır.

Boyun düzleşmesi için tedaviye yardımcı olacak tedbirler nelerdir?

 • Boyun ve kol ağrıları için en iyi tedavi yöntemi egzersizdir. Egzersize başlamadan önce ve sonrasında ısınma ve soğuma dönemlerine dikkat ederek, fizyoterapistin önerdiği egzersizler yapılmalıdır.
 • Ayaktayken normal duruşa dikkat edilmelidir. Baş ve göğüs dik, karın ve kalça bölgesi içerde, duruşunuz hafif önde olmalıdır. Sırt bölgesinin doğal kamburluğu korunmalıdır.
 • Kullanılan alafranga tuvaletin yüksekliği 50 cm kadar olmalıdır. Kenarlarında tutanakların olması kolaylık sağlayacaktır.
 • Sandalyeden öne doğru kayarak kalkılmalı, otururken ayaklar yere değmelidir. Kol desteği olan sandalye tercih edilmelidir.
 • Araçta başın koltuk boyunluğuna yaslanmasına dikkat etmeli, emniyet kemeri bağlanmalıdır. Oturulan koltuğun yüksek olmasına dikkat edilmelidir.
 • Araç kullanırken rahat olunmalı, direksiyon iki elle kavranmalıdır. Baş ve boynu desteksiz bırakmamak gerekir. Aşağıya fazla eğilmemek gerekir. Gerektiği hallerde bir tabureden destek alarak, işleri halledilmelidir. Mümkünse oturarak işlem yapılmalıdır.
 • Ani sert hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • İş yaparken eller omuz hizasından daha yukarıya kaldırılmamalı, yüksekte yapılacak işlerde merdiven kullanılmalıdır.
 • Sigara kullanılmamalı, içilen ortama girilmemelidir.
 • Aşırı kilo almamaya özen gösterilmelidir. Kilo fazlalığı olan kişilerin uygun diyet programları uygulaması, tedavi için olumlu bir yaklaşım olacaktır.
 • Giysilerin rahatlığına dikkat edilmeli, banyo sırasında, saç tararken dik durulmalıdır.
 • Yapılan işlerde yorucu etkinliklerden kaçınılmalı, acele davranılmamalıdır.
 • Hapşırma ve öksürme gibi eylemler sırasında boyun desteklenmelidir. Ani ısı değişimlerine engel olunmalıdır. Bu yüzden bulunulan ortamın ısı değişiklikleri ayarlanmalıdır.
 • Boyundaki ağrı baş dönmesi ile birlikte seyrediyorsa, baston kullanılmalıdır.
 • Aynı pozisyonda uzun süre kalmamaya dikkat edilmelidir. Uzun bir süre durulacaksa, yatar pozisyon tercih edilmelidir.
 • Yatarken yan yatılmalı ve boyun desteklenmelidir. Yüz üstü yatılmamalıdır.
 • Hastalar düzenli olarak yüzme sporu ile uğraşmalıdır.
 • Saçlar ıslak olarak bırakılmamalı, boyun ve sırt bölgesi soğuktan korunmalıdır.
 • Mümkün olduğu kadar stresten ve gerginlikten uzak durmaya dikkat edilmelidir.
 • Hava akımının olduğu cereyanlı yerlerden uzak durmak, klima ve vantilatör olan ortamlarda kendini korumak gerekir.
 • merve - Diyarbakır

  Merhaba arkadaşlar aynı dert bende de var 3 yıldır bende bu haldeyim ne yapmalıyım doktora gidiyorum hep ilaç onunda bu tedavisini goremyorum

  kardelen - Adıyaman

  bende 8 yıldır boyun düzleşmesi var ve her seferinde hastanede aynı şeyi yapıyorlar yani sürekli kas gevşetici veriliyor bunun da bir faydasının olmadığını düşünüyorum ..egzersizde bir işe yaramıyor.ne yapmalıyım artık şaştım kaldm

  Tuğba - İstanbul

  Boynumda duzlesme var kemigim ters C şeklinde ve bu benim baş ağrısına sebep oluyor doktora gittim ve bana krem egzersiz verdi boyun fitigina ilerlememesi için dik durmak ve egzersizleri sürekli yapmalıyım eğer boyun fitigina ilerlerse ameliyat yapabilirler inşallah boyun kemigim düzelir. Herkese geçmiş olsun.

  pervin - Balikkesir

  Bende dört senedir boyun düzleşmesi var doktorlar ilerlediğini söylüyorlar ameliyat diyorlar ama küçük bebeğim var ne yapmam gerektiğini bilemiyorum

  EBRU - AĞRI

  MERHABA ARKADASLAR BENIMDE UZUN ZAMANDIR PARMAKLARIMA KADAR HISSETTIGIM SIDDETLI AGRILAR YASIYORUM ONERECEGINIZ BIRSEY VARMI

  Ayşe - Izmir

  Arkadaş lar sıcak su torbası koyun kürek kemiklernizin ortasına koyun 10 gün içinde farkını görürsünz

  Fatma - Eskişehir

  Merhaba bende çok uzun zamandır boyun düzleşmesivar şitdetliağrı var kasgevşeti vs ilaçlarla ağrıyıkesmeye çalışıyorum önerebileceğiniz bir tedavi yöntemi varmı

  eray - Balıkesir

  iyi günler bende temmuz ayında başlayan hafif şekildeki agrı gün geçtikçe omuzlardan sırtta kadar inmeye başladı o günden beri ağrıyı çekiyorum

  Didem - İstanbul

  Merhaba ben 25 yaşındayım boynumdadüzleşme var omzuma kadar vuruyor baş dönmesi de yapıyor. Ama dansçıyım. Modern dans yapıyorum. Dansın içinde bacakları havaya kaldırıp tüm vücudu boyunda taşımamız ya da ters takla atmamız gerekebiliyor. Ama ben riskli diye yapmıyorum. Boynum belli bir süre tedaviden sonra bunkarı yspabilecegim kadar güçlenir mi acaba? Benim için çok önemli çünkü meslegim bu. Şimdiden teşekkür ederim.

 • İsminiz
  Şehir
  Yorumunuz
  Güvenlik Kodunu DeğiştirGüvenlik Kodu