Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesini Önleyebilecek 3 Yöntem

Boyun Düzleşmesini Önleyebilecek 3 Yöntem

Boyun düzleşmesi özellikle ofis çalışanlarının en büyük sorunlarından birisi oluyor. Bu sorunları önleyebilecek önerileri sizler için bir araya getirdik.
0.0 (0 oy)

Omurgaya yan kısımlardan bakıldığı zaman birtakım eğrilikler göze çarpıyor. Boyundaki çukurlar ise adeta bir amortisör görevi görerek vücudunuzu taşıyor. Bu çukurlar ve eğrilikler zaman içerisinde zorlandığında ise çeşitli hastalıklar meydana gelebiliyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Çetik, boyun düzleşmesine karşı alınabilecek basit önerileri açıkladı.

1. Bilgisayar Başındayken Dikkat

Boyun düzleşmesi en fazla bilgisayar başında fazla vakit geçiren ve çalışan kişilerde ortaya çıkıyor. Bu sebeple bilgisayar ile fazla vakit geçiriyorsanız periyodik şekillerde sürekli mola vererek bilgisayar başından kalkın ve ufak egzersizler yapın.

Ayrıca masada otururken her zaman dik oturmaya özen gösterin. Sırtınızın ve belinizin rahat edebileceği kaliteli sandalyeler kullanın.

2. Monitörün Üst Kısmı Kaş Hizasında Olsun

Dik oturduğunuz zaman bilgisayarınızın ekranının üst kısmının kaşınızın hizasında olmasına dikkat edin. Monitör aşağıda duruyor ise sürekli eğilerek bakmaktan dolayı boynunuzda sıkıntı yaşamaya başlayabilirsiniz.

3. Oturduğunuz Yerde Egzersiz Yapın

Oturarak çalışmak zorundaysanız ve uzun süre boyunca çalışıyorsanız en az iki saatte bir ufak aralar vererek boynunuzu güçlendirebilecek olan ufak egzersizler yapmayı ihmal etmeyin. Böylelikle hareketli bir yaşam tarzını da kendinize alıştırmaya başlamış olursunuz.